UniCredit: Prognoza PKB na 2009 w górę, a na 2011 w dół

DI, KNS
opublikowano: 09-10-2009, 15:22

- Za sprawą spóźnionego cyklu koniunkturalnego gospodarka Polski zachowywała się ostatnio lepiej od innych gospodarek regionu, jednak w przeciągu najbliższych dwóch lat nastąpi odwrotna sytuacja - nasza gospodarka będzie nieco słabsza od regionu. Dlatego podwyższyliśmy prognozę PKB na 2009 rok do 1,4 proc., ale i obniżyliśmy PKB na  rok 2011 do 2,6 proc. – wynika z opublikowanego dzisiaj z kwartalnego raportu specjalistów z UniCredit

Analitycy sugerują, że stopy procentowe w ciągu najbliższych dwóch lat pozostaną na niskim poziomie. Specjaliści zakładają nieznaczny wzrost o 25 pkt proc.

Z raportu wynika, że po opublikowanym w II kw. wzroście PKB o 0,9 proc. (lepiej niż w I kw., kiedy gospodarka wzrosła o 0,8 proc.) analitycy patrzą optymistycznie w przyszłość. - W najbliższym kwartale oczekujemy jeszcze lepszego wyniku dzięki rosnącemu eksportowi netto. Ponieważ w ciągu najbliższych miesięcy spodziewamy się poprawy wskaźników gospodarczych (zarówno w Polsce, jak i na Starym Kontynencie), pozostajemy relatywnymi optymistami odnośnie do złotego.

Analitycy uważają, że sytuacja fiskalna pozostaje napięta. Deficyt publiczny prawdopodobnie osiągnie 6 proc. PKB w tym roku i 7 proc. w 2010, wobec 3,9 proc. rok wcześniej, ale jest pod kontrolą.

Zdaniem specjalistów UniCredit, agencje ratingowe nie prognozują zmiany oceny dla Polski, ale brak przeprowadzanych reform finansowych od ostatnich wyborów prezydenckich może pogorszyć nasz wizerunek i oceny ratingowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, KNS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UniCredit: Prognoza PKB na 2009 w górę, a na 2011 w dół