UniCredit przeraził inwestorów

opublikowano: 05-01-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na europejskich rynkach akcji dominowały w środę spadki. Dzień po tym, jak Stoxx Europe 600 wzrósł do największej wartości od pięciu miesięcy, włoski UniCredit przypomniał inwestorom, że kryzys jeszcze się nie zakończył. Włoski bank zszokował rynki, informując, że akcje z nowej emisji wycenia o 43 proc. poniżej kursu „starych”.

Inwestorzy uznali to za akt desperacji w poszukiwaniu kapitału. Wystraszyli się także, że w podobnej sytuacji mogą być inne europejskie banki. Taniały akcje hiszpańskiego Banco Santander i portugalskich Banco Comercial Portugues i Banco Espirito Santo. Najlepiej wypadły spółki z sektora naftowego i surowcowe.

Na Wall Street dzień po wzrostowej sesji, którą średnia Dow Jones zakończyła najwyższą wartością od lipca ubiegłego roku, amerykańscy inwestorzy sprzedawali akcje. Nastroje popsuły doniesienia z Europy.

Najwięcej traciły akcje spółek finansowych. Najmocniej przecenionym blue chipem był Bank of America. Inwestorzy pozbywali się także akcji spółek technologicznych i ochrony zdrowia. Najlepiej notowano spółki z segmentów użyteczności publicznej oraz dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych i dóbr codziennego użytku. Mocno drożał Ford, który poinformował o 17-procentowym wzroście sprzedaży aut w USA w 2011 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, m.drus@pb.pl

Polecane