Unicredit szykuje Plusa na giełdę

Katarzyna Latek,Tomasz Siemieniec
02-09-2009, 06:39

PGE dołączyło do Orlenu — sprzedaje Polkomtela. Zarząd operatora przygotowuje dla nich scenariusz. Giełdowy.

Pod młotek jest już wystawionych ponad 46 proc. akcji Polkomtela, największego operatora komórkowego w Polsce. Najbardziej zaawansowany jest Orlen (24,39 proc. akcji). Wybrał już doradcę — japoński bank inwestycyjny Nomura. Polska Grupa Energetyczna (PGE), do której należy 21,85 proc., w najbliższym czasie ogłosi przetarg na wybór doradcy. Wcześniej się wahała. Nad scenariuszami przyszłości Polkomtela pracuje też jego zarząd. Z naszych informacji wynika, że zlecił prace nad przygotowaniem giełdowego debiutu.

— Zarząd Polkomtela wybrał doradcę — Unicredit CA IB. Ma przygotować warianty upublicznienia Polkomtela. Konkretny plan oceni rada nadzorcza. Bardzo wstępnie mówi się o przyszłym roku i sprzedaży wyłącznie istniejących akcji — twierdzi jeden z naszych rozmówców.

— W związku z pojawiającymi się w mediach pogłoskami na temat wejścia Polkomtela na Giełdę Papierów Wartościowych, informujemy, iż wobec deklaracji niektórych akcjonariuszy spółki o możliwej sprzedaży posiadanych pakietów akcji rozważana jest również ewentualność wykorzystania do tego celu upublicznienia spółki. Żadna decyzja w tej sprawie nie została jednak jeszcze podjęta — mówi "PB" Dariusz Matuszczak, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Polkomtelu.

W Unicredit CA IB odmówiono nam komentarza w tej sprawie.

— Unicredit ma farta. Jeśli właściciele Polkomtela zdecydują się na IPO, będzie to jedna z najbardziej spektakularnych transakcji w ostatnich latach. Nie tylko w Warszawie, ale w całym regionie. Wartość oferty można konserwatywnie szacować na 8 mld zł — mówi makler z konkurencyjnego banku.

W ostatnich czterech latach największe IPO w Warszawie przeprowadzili: PGNiG (ponad 2,6 mld zł), Enea (blisko 2 mld zł), Lotos i LC Corp (nieco ponad 1 mld zł) oraz Polsat Cyfrowy (ponad 800 mln zł).

Więcej na ten temat w środowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek,Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Unicredit szykuje Plusa na giełdę