Unigran szuka kamieniołomów

  • Emil Górecki
opublikowano: 12-02-2013, 00:00

Ukraińska spółka wydobywcza szykuje się na GPW. Pieniądze inwestorów mają wesprzeć ekspansję w Polsce.

Jeden z największych producentów kruszywa budowlanego na Ukrainie, spółka Unigran, chce wejść na polskie rynki — kruszyw i kapitałowy. Już w ubiegłym roku jego szefowie rozważali kupno kamieniołomu od Dolnośląskich Surowców Skalnych.

— Nadal rozpoznajemy polski rynek. Kryzys w tutejszej branży materiałów budowlanych wymusza zmiany właścicielskie, w których chcemyuczestniczyć. W Europie średnie ceny kamieniołomów, jakie mogą nas interesować, wahają się od 15 mln USD do 15 mln EUR. Zależy nam na dużych złożach zlokalizowanych w miejscach, gdzie jest popyt na kruszywo, oraz przedsiębiorstwach z dobrą infrastrukturą transportową — mówi Igor Naumec, szef i główny właściciel Unigranu.

Sfinansować inwestycję spółka chce z pomocą inwestorów giełdowych. Unigran ma ambicje, by znaleźć się na warszawskim parkiecie, kiedy tylko pozwoli na to koniunktura. Na razie jednak doradcy chłodzą nastroje właścicieli spółki wydobywczej. Wiadomo: budowlanka nie jest ostatnio chodliwym towarem wśród maklerów, tym bardziej ukraińska. Tylko przez ostatni rok WIG-Budownictwo spadł o prawie 40 proc., a indeks spółek ukraińskich — o 16 proc.

— Liczymy na większą przychylność inwestorów na warszawskiej giełdzie, kiedy część naszych aktywów będzie znajdowała się w Polsce. Jesteśmy gotowi do debiutu nawet jeszcze w tym roku, ale nie przesądzałbym, że to się uda. Jednak za rok, dwa lub trzy powinniśmy być notowani na GPW — mówi Igor Naumec. Przychody spółki w 2011 r. wynosiły 69,7 mln USD, a zysk EBITDA — 14,8 mln USD. Spółka działa prawie wyłącznie w Rosji i na Ukrainie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane