Unijne dotacje na rybny biznes

PAP, DI
opublikowano: 03-01-2012, 00:00

O prawie 15 mln zł mogą się ubiegać drobni przedsiębiorcy i gminy z pojezierza Suwalsko- Augustowskiego.

Projekty związane m.in. z agroturystyką rybacką, tworzeniem nowych miejsc pracy czy podnoszące sprzedaż produktów mają szansę na unijne dofinansowanie w konkursie Lokalnej Grupy Rybackiej „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”.

Stowarzyszenie właśnie ogłosiło tegoroczny konkurs. Przeznaczyło na ten cel ponad 14,6 mln zł. Wnioski można składać od 15 lutego do 15 marca. Lokalna Grupa Rybacka (LGR) w Podlaskiem działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Rajgród z powiatu grajewskiego. Stowarzyszenie bierze udział w Programie Operacyjnym „Ryby” na lata 2007-13, finansowanym z pieniędzy unijnych. Na swoje zadania w tych latach otrzymało 53,4 mln zł.

Tomasz Szafranowski z LGR „Pojezierze Suwalsko- -Augustowskie” powiedział, że o dofinansowanie mogą się ubiegać m.in. gminy, powiaty, uczelnie, stowarzyszenia, związki zawodowe, a także przedsiębiorcy z mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Szafranowski powiedział, że najwyżej będą oceniane projekty związane z rybactwem. Mogą to być wnioski m.in. podnoszące sprzedaż ryb przez budowę smażalni, wykorzystanie nowych technologii w przetwórstwie i hodowli ryb, a także dotyczące rekultywacji zbiorników wodnych czy odbudowy szlaków wodnych.

Wysoko będą oceniane też projekty związane z turystykąwędkarską i agroturystyką — np. udostępnienie większej liczby nowych kwater, tworzenie nowych łowisk, a dla turystów kąpielisk czy szlaków turystycznych. Ważne będą też wnioski związane z poprawą warunków życia mieszkańców na terenach, na których działa LGR. Mogą to być projekty związane z rozwojem agroturystyki czy utworzeniem nowych miejsc pracy. Projekty — w zależności od tego, czego dotyczą — mają szanse na dofinansowanie do 60 lub do 85 proc. wartości.

W ubiegłym roku LGR „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” przeprowadziła podobny konkurs, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłoszono wtedy ponad 70 projektów łącznie na 26,6 mln zł. Obecnie są one oceniane w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu