Unijny wyścig z czasem

DI, P AP
opublikowano: 12-11-2015, 06:33

Polska rozliczyła już ponad 94 proc. pieniędzy z budżetu unijnego na lata 2007-13. Ale możemy nie wykorzystać wszystkich funduszy – donosi "Gazeta Wyborcza".

"Do chwili obecnej Komisja Europejska przekazała łącznie 63,7 mld euro, co stanowi ok. 94,4 proc. alokacji dla Polski na lata 2007-13" – mówi Piotr Popa, rzecznik resortu infrastruktury i rozwoju. Mamy jednak już tylko półtora miesiąca, by rozliczyć resztę pieniędzy - do końca roku muszą być wystawione wszystkie faktury w ramach mijającej perspektywy.

Jak poinformowało PAP Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, do końca tego roku można wydawać pieniądze UE w ramach realizowanych projektów, natomiast rozliczać je z Komisją Europejską - jeszcze po tym terminie. Zamknięcie perspektywy finansowej 2007-2013 nastąpi z końcem pierwszego kwartału 2017 r. - zaznaczył resort.

W październiku Jerzy Kwieciński, który w nowym rządzie PiS ma być pierwszym wiceministrem rozwoju szacował, że możemy stracić nawet 12-20 mld zł, z czego 2-5 mld zł na kolej. W Unii nieoficjalnie pojawiają się głosy, że termin rozliczenia budżetu na lata 2007-13 może zostać wydłużony o rok

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, P AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Unijny wyścig z czasem