Czytasz dzięki

Unilever rozbuduje lodowe imperium

opublikowano: 18-04-2019, 22:00

Koncern zainwestuje niemal 150 mln zł w zakładzie pod Gdańskiem i skorzysta ze zwolnień podatkowych w pomorskiej strefie ekonomicznej.

Dzieci już rozpoczęły sezon na lody, przygotowuje się do niego także Unilever. Koncern, który pod względem sprzedaży jest w Polsce liderem i ma 27 proc. rynku, rozbuduje zakład w Baninie pod Gdańskiem. Zainwestuje ponad 148,9 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 17 osób. Dzięki projektowi, który ma zostać zrealizowany do końca 2022 r., firma zwiększy produkcję lodów o 142 tys. hektolitrów rocznie. Oddział Lodów i Produktów Mrożonych w Baninie jest jedynym zakładem Unilevera produkującym lody średniej wielkości, w tym Big Milki, Magnum i Nogger. W ubiegłym roku 50 proc. produkcji trafiło na krajowy rynek.

Nad Wisłą wydajemy na lody ponad 2 mld zł rocznie, co — według wielu branżowych graczy — jest zdecydowanie dalekie od potencjalnej chłonności rynku.

Jemy znacznie mniej niż np. Skandynawowie, bo prawie 90 proc. sprzedaży przypada w Polsce na cieplejsze sześć miesięcy. Zeszły rok był dla lodów wyjątkowy — sprzedaż za 12 miesięcy (zakończonych w październiku 2018 r.) urosła o ponad 24 proc., jak podał Nielsen. Stało się tak głównie dzięki wysokim temperaturom, choć ważnymi elementami były też wzrost cen i wybór produktów z wyższej półki. Ten rok też na pewno będzie wyjątkowy, ale z innego powodu — na rynku lodów w Polsce, jak donosił „PB”, zadebiutować mają dwaj giganci — globalne Ferrero i lokalny Wawel. Obaj nie będą ich jednak produkować, lecz porozumieli się w tej sprawie właśnie z Unileverem.

— Nowa ustawa o wspieraniu inwestycji stwarza impulsy do lokowania w Polsce projektów przez globalnych graczy i zwiększa popyt na lokalne surowce produkcyjne, co wpływa także na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw — mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), która udzieliła Unileverowi decyzji o wsparciu, co oznacza zgodę na zwolnienie podatkowe.

Polska Strefa Inwestycji, czyli nowe przepisy, które gwarantują zwolnienie podatkowe przy projekcie w niemal dowolnym miejscu w kraju, funkcjonuje od września ubiegłego roku. Od tego czasu PSSE wydała 15 decyzji o wsparciu, w tym połowę dla firm mikro-, małych i średnich. Wszyscy inwestorzy zadeklarowali 519 mln zł nakładów i utworzenie 200 miejsc pracy.

171

Tyle decyzji o wsparciu wydały od września wszystkie specjalne strefy ekonomiczne. Inwestorzy obiecali 9,9 mld zł nakładów i stworzenie 4395 miejsc pracy.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy