Unilever rozbuduje lodowe imperium

opublikowano: 18-04-2019, 22:00

Koncern zainwestuje niemal 150 mln zł w zakładzie pod Gdańskiem i skorzysta ze zwolnień podatkowych w pomorskiej strefie ekonomicznej.

Dzieci już rozpoczęły sezon na lody, przygotowuje się do niego także Unilever. Koncern, który pod względem sprzedaży jest w Polsce liderem i ma 27 proc. rynku, rozbuduje zakład w Baninie pod Gdańskiem. Zainwestuje ponad 148,9 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 17 osób. Dzięki projektowi, który ma zostać zrealizowany do końca 2022 r., firma zwiększy produkcję lodów o 142 tys. hektolitrów rocznie. Oddział Lodów i Produktów Mrożonych w Baninie jest jedynym zakładem Unilevera produkującym lody średniej wielkości, w tym Big Milki, Magnum i Nogger. W ubiegłym roku 50 proc. produkcji trafiło na krajowy rynek.

Nad Wisłą wydajemy na lody ponad 2 mld zł rocznie, co — według wielu branżowych graczy — jest zdecydowanie dalekie od potencjalnej chłonności rynku.

Jemy znacznie mniej niż np. Skandynawowie, bo prawie 90 proc. sprzedaży przypada w Polsce na cieplejsze sześć miesięcy. Zeszły rok był dla lodów wyjątkowy — sprzedaż za 12 miesięcy (zakończonych w październiku 2018 r.) urosła o ponad 24 proc., jak podał Nielsen. Stało się tak głównie dzięki wysokim temperaturom, choć ważnymi elementami były też wzrost cen i wybór produktów z wyższej półki. Ten rok też na pewno będzie wyjątkowy, ale z innego powodu — na rynku lodów w Polsce, jak donosił „PB”, zadebiutować mają dwaj giganci — globalne Ferrero i lokalny Wawel. Obaj nie będą ich jednak produkować, lecz porozumieli się w tej sprawie właśnie z Unileverem.

— Nowa ustawa o wspieraniu inwestycji stwarza impulsy do lokowania w Polsce projektów przez globalnych graczy i zwiększa popyt na lokalne surowce produkcyjne, co wpływa także na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw — mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), która udzieliła Unileverowi decyzji o wsparciu, co oznacza zgodę na zwolnienie podatkowe.

Polska Strefa Inwestycji, czyli nowe przepisy, które gwarantują zwolnienie podatkowe przy projekcie w niemal dowolnym miejscu w kraju, funkcjonuje od września ubiegłego roku. Od tego czasu PSSE wydała 15 decyzji o wsparciu, w tym połowę dla firm mikro-, małych i średnich. Wszyscy inwestorzy zadeklarowali 519 mln zł nakładów i utworzenie 200 miejsc pracy.

171

Tyle decyzji o wsparciu wydały od września wszystkie specjalne strefy ekonomiczne. Inwestorzy obiecali 9,9 mld zł nakładów i stworzenie 4395 miejsc pracy.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Michalina Szczepańska

Polecane