Unimot wybronił się wynikami

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Notowania importera i dystrybutora paliw odbiły po głębokich spadkach, które od stycznia sprowadziły kurs o ponad 70 proc. w dół.

 Inwestorzy stracili wiarę w to, że po zmianach na rynku i osłabieniu mafii paliwowej mniejsi gracze będą w stanie utrzymać rentowność w obliczu presji konkurencyjnej ze strony Orlenu czy Lotosu. W trzecim kwartale Unimot zwiększył jednak i sprzedaż (wyniosła 779 mln zł, o 16 proc. więcej r/r), i zysk netto 13,9 mln zł (+13,5 proc.). Rentownosć EBITDA wyniosła 2,03 proc., wobec 2,07 proc. przed rokiem. Narastająco po trzech kwartałach zysk netto to 22,7 mln zł (+11,8 proc.). — W zakresie obrotu olejem napędowym i biopaliwami, w trzecim kwartale Unimot operował w zupełnie innym otoczeniu rynkowym niż przed rokiem.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Marek Wiśniewski

Trzeci kwartał 2016 r. był szczególnie udany (rekordowy pod względem sprzedanych wolumenów — efekt wejścia w życie pakietu paliwowego), co spowodowało powstanie efektu wysokiej bazy. Natomiast trzeci kwartał 2017 r. charakteryzował się dużymi wahaniami: po dobrym sprzedażowo lipcu i sierpniu we wrześniu nastąpił istotny spadek marż hurtowych na ON. Zdecydowaliśmy się wówczas na optymalizację marż, co wpłynęło na niższe wolumeny sprzedaży.

Jeśli chodzi o biopaliwa, to od 2017 r. grupa realizuje sprzedaż produktu zgodnie z nowymi przepisami w zakresie obowiązku realizacji NCW. Przekłada się to zarówno na niższe marże oraz wolumeny produktu, jak też na wyższe koszty z tytułu konieczności blendowania paliw. Dlatego też cieszy nas fakt, że mimo zmieniającego się otoczenia rynkowego nadal utrzymujemy tendencję wzrostową naszych wyników finansowych — mówi Robert Brzozowski, prezes Unimotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu