Unity Line będzie pływać do Trelleborga

opublikowano: 05-02-2007, 20:32

Szczecińska spółka promowa z Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) uruchomiła nowe połączenie między Polską a Skandynawią. W nocy z niedzieli na poniedziałek w swój pierwszy rejs na trasie ze Świnoujścia do szwedzkiego portu Trelleborg wyruszył prom Unity Line "Gryf", poinformował w poniedziałek PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.

Szczecińska spółka promowa z Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) uruchomiła nowe połączenie między Polską a Skandynawią. W nocy z niedzieli na poniedziałek w swój pierwszy rejs na trasie ze Świnoujścia do szwedzkiego portu Trelleborg wyruszył prom Unity Line "Gryf", poinformował w poniedziałek PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.

Obok m/f "Gryf", należącego do PŻM, do Trelleborga będzie również pływał m/f "Galileusz", którego właścicielem jest Euroafrica Linie Żeglugowe.

"Decyzja o rozszerzeniu serwisu przez Unity Line na Trelleborg miała swoje podstawy strategiczne. Jest to bowiem jeden z największych portów promowych w całej Skandynawii. Rocznie obsługuje się tu ponad 2 mln pasażerów oraz ponad 0,5 mln ciężarówek. Ośrodek ten jest także doskonale skomunikowany poprzez linie kolejowe z resztą kraju. Posiadając ponad 30 regularnych zawinięć promów port w Trelleborgu uznawany jest też za główny węzeł komunikacyjny, łączący Skandynawię z Centralną Europą", wyjaśnił Gogol.

Port w Trelleborg dynamicznie się rozwija. W 2005 roku zaraz po uzyskaniu zgody od Szwedzkiego Trybunału ds. Środowiska ruszyły prace zmierzające do zwiększenia możliwości przeładunkowych portu. Ma on być powiększony łącznie o 13,5 tys. m kw, w tym zawiera się budowa nowego terminalu przeładunkowego kontenerów z możliwością przeładunku ponad 100 tys. TEU rocznie, a także nowe nabrzeża do obsługi samochodów ciężarowych i wagonów kolejowych.

Pozostałe promy eksploatowane przez Unity Line: "Polonia", "Jan Śniadecki" oraz "Mikołaj Kopernik", będą w dalszym ciągu pływać w relacji ŚwinoujścieľYstad.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane