Czytasz dzięki

UOKiK pomyśli nad kablowym przejęciem

opublikowano: 25-09-2018, 22:00

Przejęcie Multimediów przez Vectrę może ograniczyć konkurencję w kilkunastu miastach — uważa urząd antymonopolowy.

Strony transakcji się zmieniły, ale wątpliwości są nadal. Na początku tego roku UPC, największy gracz na polskim rynku kablowym, wycofało się z przejęcia spółki Multimedia Polska, czyli numeru trzy pod względem liczby klientów. Jednym z powodów było postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który po trwających rok analizach uznał, że transakcja ograniczyłaby konkurencję w kilkunastu miastach. UPC wycofało się wtedy z wartej około 3 mld zł transakcji, bo „nie udało się dojść do porozumienia co do zrewidowanych warunków handlowych, które uwzględniałyby obecne uwarunkowania regulacyjne i rynkowe”.

Teraz na zgodę urzędu antymonopolowego czeka Vectra, numer dwa na rynku handlowym, która pod koniec sierpnia podpisała term sheet z udziałowcami Multimediów i zgłosiła zamiar koncentracji do UOKiK. We wtorek urząd ogłosił, że skierował postępowanie w tej sprawie do drugiegoetapu. Oznacza to, że na wydanie decyzji ma dodatkowe cztery miesiące plus ewentualnie czas potrzebny na uzupełnienie dokumentów przez strony transakcji.

UOKiK wylicza, że działalność Vectry i Multimediów pokrywa się w 39 miastach w zakresie płatnej telewizji, a w 45 w zakresie szerokopasmowego internetu stacjonarnego.

„Z informacji przedstawionych przez przedsiębiorców wynika, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji w kilkunastu miastach. Dlatego konieczna jest druga faza postępowania, w której UOKiK musi zweryfikować te dane. Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana” — poinformował UOKiK.

W przeszłości w przypadku dużych przejęć na rynku kablowym UOKiK wydawał warunkowe zgody na transakcję. Obligowały one kupującego do odsprzedaży innej firmie sieci w miastach, w których mógłby osiągnąć zbyt silną pozycję. W ten sposób w 2013 r. Netia stała się posiadaczem docierającej do 446 tys. mieszkań i lokali użytkowych sieci w Warszawie i Krakowie, którą UPC musiało odsprzedać po przejęciu Astera. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane