UOKiK ruszy z karaniem

To kolejne postępowanie w sprawie przewagi kontraktowej. Poszło o nieznane stawki i terminy płatności za buraki.

Czas miękkich działań, czyli ostrzegania, edukowania, przyjmowanie obietnicy poprawy itp., już minął, teraz przechodzimy do twardych działań — zapowiada Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wraz z ogłoszeniem wszczęcia postępowania przeciwko Südzucker Polska, producentowi cukru.

Czas miękkich działań już minął, teraz
przechodzimy do twardych – zapowiada Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony
Konkurencji i Konsumentów i ogłosił wszczęcie postępowania przeciwko Suedzucker
Polska. Wątpliwości urzędu wzbudziły niejasne zasady ustalania ceny oraz zbyt
długie terminy płatności
Zobacz więcej

Czas miękkich działań już minął, teraz przechodzimy do twardych – zapowiada Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i ogłosił wszczęcie postępowania przeciwko Suedzucker Polska. Wątpliwości urzędu wzbudziły niejasne zasady ustalania ceny oraz zbyt długie terminy płatności

Sprawa toczy się w związku z obowiązującą od roku ustawą o przewadze kontraktowej, regulującą sytuacje, w której występuje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym między odbiorcą a nabywcą — słabsza strona nie ma możliwości sprzedaży lub kupna produktów rolnych lub spożywczych od innych przedsiębiorców i jednocześnie silniejszy z partnerów korzysta z tej pozycji w sposób nieuczciwy. W tym przypadku po drugiej stronie są więc rolnicy — plantatorzy buraka cukrowego. Mieli oni poskarżyć się w urzędzie na nieprawidłowości w umowach stosowanych przez Südzucker Polska, a urzędnicy po zakończeniu postępowania wyjaśniającego zdecydowali się wszcząć postępowanie przeciwko spółce.

— Wątpliwości urzędu wzbudziły niejasne zasady ustalania ceny oraz zbyt długie terminy płatności — mówi Marek Niechciał.

Rolnicy znali tylko część stawki, którą mieli otrzymać — cenę gwarantowaną, a reszta była ustalana na nieprecyzyjnych zasadach. Część rolników nie wiedziała też, kiedy otrzyma pieniądze za dostarczony surowiec.

Do czasu zamknięcia wydania nie udało nam się uzyskać komentarza spółki. UOKiK podał, że informacje o wszczęciu postępowania przekazał jej w środę.

Zgodnie z ustawą urząd może zająć się sprawą, gdy łączna wartość obrotów między dostawcą a odbiorcą w którymkolwiek z dwóch lat poprzedzających rok wszczęcia postępowania przekroczy 50 tys. zł i jednocześnie obrót stosującego praktykę nabywcy lub dostawcy w roku poprzedzającym rok wszczęcia postępowania przekroczył 100 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu