UOKiK w Nespercie

Producent znanych lakierów Semilac został przeszukany. Urzędnicy wyjaśniają, czy doszło do zmowy cenowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o przeszukaniu w siedzibie spółki Nesperta pod Poznaniem w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym.

— Zebrany materiał w formie elektronicznej i papierowej jest od kilku tygodni szczegółowo analizowany. Ustalamy, czy w tej sprawie doszło do zmowy cenowej. Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, czy zostaną postawione konkretnezarzuty — mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urzędnicy zaznaczają, że to wstępny etap ich działań i nie jest prowadzone postępowanie przeciwko konkretnym przedsiębiorstwom. Przeszukanie miało doprowadzić do ujawnienia i zabezpieczenia dowodów na zawarcie nielegalnego porozumienia między producentem a dystrybutorami, polegającego na ustalaniu sztywnych lub minimalnych cen sprzedaży. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menedżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi natomiast kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

„Nesperta sp. z o.o. od początku swojej działalności stosuje najwyższe standardy etyczne prowadzenia biznesu oraz przestrzega obowiązujących przepisów prawa — także w zakresie ochrony praw konkurencji i konsumentów. Pracownicy naszej spółki dochowali najwyższych standardów, umożliwiając przedstawicielom UOKIK-u należyte wypełnienie swoich obowiązków” — czytamy w komunikacie spółki.

Ze sprawozdania finansowego spółki wynika, że jej zeszłoroczne przychody sięgnęły 139,8 mln zł wobec 150 mln zł rok wcześniej. Odnotowała spadek sprzedaży na krajowym rynku i wzrost eksportu. Na koniec 2018 r. zatrudniała 200 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy