Upadłość - kłopot dla najemcy

Maciej Olejniczak
15-09-2009, 00:00

W czasach kryzysu bankructwa mogą dotknąć także właścicieli centrów handlowych. Sytuacja najemców zależy od tego, czy zostanie ogłoszona upadłość właściciela centrum z możliwością zawarcia układu z wierzycielami, czy upadłość obejmująca likwidację jego całego majątku.

W przypadku upadłości układowej centrum sytuacja prawna najemców niewiele się zmienia. Nadal zarządza nim właściciel, ale pod kontrolą nadzorcy ustanowionego przez sąd. Właściciel może nadal m.in. zmieniać warunki umowy najmu. Działa pod nadzorem sądu tylko jeśli chciałby podjąć działania wykraczające poza tzw. zwykły zarząd, np. sprzedać majątek. W gorszej sytuacji są najemcy w razie upadłości likwidacyjnej centrum. Wtedy kontrolę nad całym majątkiem właściciela sprawuje syndyk ustanowiony przez sąd. Działa on pod nadzorem sędziego komisarza, który musi się zgodzić na niektóre czynności syndyka.

Mimo ogłoszenia upadłości centrum, umowa najmu obowiązuje i najemca ma nadal prawo korzystać z lokalu. zgodnie z umową. Ale płatności powinny wpływać na konto wskazane przez syndyka. W najbardziej niekorzystnej sytuacji są najemcy, którzy zapłacili czynsz za kilka miesięcy z góry przed ogłoszeniem upadłości. Całą kwotę zapłaconą za okres ponad trzech miesięcy będą oni musieli zapłacić ponownie.

W pewnych sytuacjach syndyk może wypowiedzieć umowę najmu zawartą przez właściciela centrum, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, nawet jeśli sama umowa takiego wcześniejszego rozwiązania nie dopuszczała. Z wcześniejszym rozwiązaniem umów powinni liczyć się najemcy, których umowy mogą utrudniać likwidację majątku upadłego albo gdy czynsz najmu odbiega od przeciętnej ceny rynkowej. Najemcy mogą w takim przypadku wystąpić o odszkodowanie z masy upadłości.

Jeśli syndyk nie wypowie umowy najmu i sprzeda centrum handlowe, nowy właściciel przejmuje wszelkie prawa i obowiązki poprzednika. Jeżeli lokal został najemcy wydany, a umowa zawarta z datą pewną, to nabywca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy zawartej na czas określony. W przypadku upadłości układowej warunki układu mogą zostać wykonane i postępowanie upadłościowe będzie umorzone. Sytuacja najemców będzie wtedy taka sama jak przed upadłością centrum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Olejniczak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Upadłość - kłopot dla najemcy