Ursus z kolejnym kontraktem w Afryce

Do producenta ciągników trafi 55 mln USD. Tym razem dostarczy je do Tanzanii.

Legenda polskiego przemysłu motoryzacyjnego do Afryki wróciła z przytupem jesienią 2013 r. Ursus podpisał wówczas wart 90 mln USD kontrakt na dostawę 3 tys. ciągników dla firmy METEC w Etiopii, państwowej spółki zajmującej się inwestycjami w energetykę, infrastrukturę, telekomunikację i rolnictwo. W sierpniu tego roku zdobył kolejny — na dostawę przyczep, ciągników i części zamiennych dla Ethiopian Sugar Corporation (ESC) za ponad 30,6 mln USD. Właśnie dorzucił do tego 55 mln USD w Tanzanii. To wynik umowy z National Service Corporation Sole. Sprzeda tam ciągniki, oprzyrządowanie i części zamienne oraz wyposaży halę montażową i osiem centrów serwisowych. Kontrakt ma być zrealizowanych w pierwszych trzech kwartałach przyszłego roku.
Zeszłoroczne przychody Ursusa to ponad 224 mln zł, z czego 122 mln zł przyniósł realizowany pierwszy kontrakt w Etiopii, a resztę sprzedaż krajowa. Zysk netto wyniósł 14,9 mln zł.

O planach ekspansji w Afryce zarząd Ursusa mówił już wielokrotnie i zapewnia, że na tych dwóch krajach się jego ambicje nie kończą. Podkreśla, że w ciągu najbliższej dekady średnie tempo wzrostu krajów afrykańskich ma przekroczyć 7 proc. rocznie, a mechanizacja rolnictwa jest jednym z elementów rozwoju kontynentu.

Ursus założył, że interesy na rynku afrykańskim będzie prowadził nie tylko w oparciu o eksport, ale również montaż. W Etiopii, w miejscowości Adama, uruchomił taki zakład w maju tego roku.

Płatność za towary zamówione przez Tanzanię będzie realizowana zgodnie z warunkami umowy międzyrządowej oraz porozumień, które zostaną zawarte między Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwem Finansów Tanzanii. Ursus podkreśla, że podpisanie kontraktu znacznie ułatwiała dwustronna umowa naszego i tanzańskiego rządu w sprawie udzielenia kredytu.

Karol Zarajczyk, prezes Ursusa
Marek Wiśniewski

Wiadomo, że spółka zabiega też o kontrakty w Iranie. Ostatnio rozmawiała też o pomocy w odbudowie zakładu produkującego maszyny rolnicze w Syrii.

W kraju Ursus, tak jak i inni producenci maszyn, w dużej mierze jest uzależniony od funduszy unijnych. Rynek rusza z kopyta wraz z wypłatami z kolejnych konkursów. Po dziewięciu miesiącach tego roku polscy rolnicy kupili ponad 13 proc. mniej nowych maszyn niż przed rokiem. Wyniki rynku i tak ratowały zaległe pieniądze z poprzedniego PROW.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane