USA: ceny importu i eksportu wzrosły w marcu

ARŻ, MarketWatch
opublikowano: 14-04-2021, 15:10

Koszt importu wzrósł w marcu czwarty miesiąc z rzędu i zwiększył rosnącą presję inflacyjną w USA, ponieważ odradzająca się gospodarka generuje silny popyt na wiele towarów, od drewna po chipy komputerowe i nowe samochody.

Indeks cen importu podskoczył w zeszłym miesiącu o 1,2 proc. - podało w środę Bureau of Labor Statistics. Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones i “The Wall Street Journal“ prognozowali wzrost o 0,9 proc.

Koszt importu zaczął gwałtownie rosnąć pod koniec ubiegłego roku. Początkowo główną przyczyną były ceny ropy naftowej, ale obecnie rosną również ceny wielu towarów i usług, ponieważ dostawy nie nadążają za wyższym popytem.

Ceny importu wzrosły o 6,9 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To najszybsze tempo od 2012 roku. Po wyłączeniu paliwa, marcowy wzrost to 0,8 proc. W ciągu ostatniego roku ceny importu pomniejszone o paliwa wzrosły o 3,8 proc.

Ceny eksportowe w USA wzrosły w zeszłym miesiącu o 2,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane