USA: HSBC zbyt duży, by stanąć przed sądem

Amerykański Departament Sprawiedliwości nie chciał w 2012 roku wszcząć postępowania przeciwko HSBC za „pranie brudnych pieniędzy”, bo bał się spowodowania „globalnej katastrofy finansowej”.

HSBC był oskarżony o pomoc kartelom narkotykowym w wykorzystaniu banków w USA do „prania pieniędzy”. Bank, którego centrala znajduje się w Londynie, poszedł ostatecznie na ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości płacąc 1,92 mld USD, dzięki czemu uniknął sprawy kryminalnej. Nikomu z władz HSBC nie postawiono żadnych zarzutów.

Raport Kongresu USA ujawnił, że przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii, w tym minister finansów George Osborne, wywierali presję na amerykańskich prokuratorów ostrzeżeniami, że postępowanie przeciwko HSBC może doprowadzić do dużych zawirowań na rynku. Raport zarzuca Brytyjczykom, że „krępowali” postępowanie w sprawie banku i „wpłynęli” na jego wynik.

Raport oskarża także byłego generalnego prokuratora USA, Erika Holdera, o wprowadzenie Kongresu USA w błąd w sprawie podjętej decyzji. Miał on zignorować rady niższych rangą urzędników Departamentu Sprawiedliwości, którzy domagali się postawienia zarzutów HSBC.

Zeznając przez Kongresem w 2013 roku Holder powiedział, że wielkość niektórych finansowych instytucji może uczynić trudnym postawienie im zarzutów kryminalnych. Potem próbował skorygować swoją wypowiedź zapewniając iż w przypadku ewidentnych dowodów przestępstwa każda instytucja finansowa może być postawiona w stan oskarżenia. Dokumenty, do których dotarł Kongres pokazują jednak, że w rzeczywistości było inaczej.

- Wewnętrzne dokumenty Departamentu Skarbu pokazują, że szefostwo Departamentu Sprawiedliwości odmówiło  pójścia za rekomendacją postawienia zarzutów HSBC bo szefowie resortu obawiali się, że takie postępowanie „może skutkować globalną katastrofą finansową” - głosi raport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / USA: HSBC zbyt duży, by stanąć przed sądem