USA mogą dać Korei Płn. więcej czasu na zamrożenie programu atomowego

opublikowano: 15-04-2007, 09:44

Według nieoficjalnych doniesień, USA chcą dać Korei Północnej jeszcze kilka dni na zawieszenie jej programu atomowego, po  upływającym w sobotę terminie, którego Phenian prawdopodobnie nie dotrzymał.

Informację tę podała w sobotę agencja Reutera, powołując się na wyższego rangą przedstawiciela administracji USA, wypowiadającego się anonimowo.

"Nasza cierpliwość nie jest niewyczerpana(...). Ale uważamy, że ze względu na pewne nieoczekiwane zawiłości, jakie pojawiły się w związku z kwestiami bankowymi, prawdopodobnie byłoby roztropnie dać sobie kilka dodatkowych dni" - powiedział urzędnik dziennikarzom.

Zgodnie z układem zawartym 13 lutego w toku sześciostronnych rozmów, prowadzonych w Pekinie przez dwa państwa koreańskie, USA, Chiny, Japonię i Rosję, Korea Północna miała zawiesić w ciągu 60 dni od zawarcia porozumienia swój program atomowy, co w praktyce oznacza przede wszystkim zamknięcie reaktora w północnokoreańskim ośrodku jądrowym w Jongbion. Termin 60 dni minął w sobotę 14 kwietnia.

Phenian postawił jednak warunek - uwolnienie w ciągu 30 dni zamrożonych na mocy sankcji USA 25 mln dol., zgromadzonych na północnokoreańskich kontach w banku w Makau. Stany Zjednoczone odmroziły w tym tygodniu te konta, jednakże kwestie techniczne uniemożliwiły dostęp Korei Północnej do części zgromadzonych w Makau środków. Dlatego Phenian wstrzymał realizację swych zobowiązań dotyczących reaktora w Jongbion.

W piątek władze północnokoreańskie ostrzegły, że przystąpią do wyłączania reaktora dopiero gdy będą miały całkowitą pewność, iż otrzymają fundusze zablokowane na kontach w banku w Makau.

W sobotę Departament Stanu USA zaapelował do Phenianu, by niezwłocznie przyjął na powrót międzynarodowych inspektorów nuklearnych i zaczął zamrażanie swego programu atomowego.

Korea Północna w październiku zeszłego roku przeprowadziła swą pierwszą próbę atomową. Na sześciostronnych rokowaniach zgodziła się na "zawieszenie" swego programu atomowego w zamian za zagraniczną pomoc finansową i gospodarczą. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / USA mogą dać Korei Płn. więcej czasu na zamrożenie programu atomowego