Czytasz dzięki

USA mogą wydobyć rekordową ilość ropy w 2018 r.

opublikowano: 08-03-2017, 21:11
aktualizacja: 08-03-2017, 21:13

Wyższe ceny ropy i lepsze modele biznesowe spowodują wzrost wydobycia ropy w USA w tym roku. W 2018 roku może być ono największe w historii, wynika z prognozy U.S. Energy Information Administration (EIA).

Najważniejszą rolę we wzroście wydobycia ropy w USA odegra Niecka Permska, główne miejsce eksploatacji złóż łupkowych w Teksasie i Nowym Meksyku. Jest to tak bogate złoże, że pozwala na opłacalne wydobycie nawet przy cenie niewiele powyżej 50 USD za baryłkę.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Amerykańska branża naftowa miała trudny okres kiedy OPEC zdecydował się pozbyć rywala i pozwolił na spadek cen do bardzo niskiego poziomu. Efektem był spadek wydobycia w USA z 9,6 mln baryłek dziennie w kwietniu 2015 roku do 8,7 mln baryłek dziennie w lipcu 2016 roku. Kiedy w drugiej połowie ubiegłego roku OPEC zdecydował się ograniczyć podaż i pozwolić wzrosnąć cenom, poprawiły się także warunki dla producentów w USA. Skłoniło to EIA do podwyższenia prognoz wydobycia do 9,2 mln baryłek dziennie w tym roku i 9,7 mln baryłek dziennie w 2018 roku. Wcześniejsza prognoza przewidywała wydobycie w przyszłym roku na poziomie 8,9 mln baryłek dziennie. Widać już wzrost aktywności firm na złożach łupkowych Niecki Permskiej. Liczba szybów naftowych wzrosła tam ze 132 w kwietniu ubiegłego roku do 302. Pomóc może także prezydent Donald Trump, który podczas kampanii zapowiadał wywołanie boomu naftowego w USA dzięki ograniczeniu regulacji branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Polecane