USA: na NYSE popyt osłabł, Nasdaq wciąż rośnie

28-02-2003, 20:42

Na amerykańskich giełdach po udanej pierwszej części sesji nastroje inwestorów lekko się pogorszyły. Powodem jest powrót obaw związanych z kryzysem irackim. Jutro Hans Blix, szef inspektorów ONZ przedstawi na forum Rady Bezpieczeństwa kolejny raport dotyczący kwestii rozbrojenia Iraku. Z jego dzisiejszych wypowiedzi wynika, że będzie on korzystny dla przeciwników interwencji zbrojnej.

Nastroje pogorszyły się wyraźniej na NYSE. Dow Jones zjechał na półmetku notowań o 60 pkt. i znalazł się na poziomie ostatniego zamknięcia. Nasdaq wciąż rośnie. Indeks spółek technologicznych w połowie notowań stracił połowę wypracowanej w pierwszej ich części zdobyczy punktowej.

Wśród blue chipów notowanych na NYSE najsłabiej zachowuje się kurs Boeinga. Powodem jest wiadomość o przesunięciu o trzy lata terminu dostaw samolotów przez Atlas Air Worldwide Holdings. Miały one trafić do spółki w październiku tego roku.

Od początku piątkowej sesji największy wzrost kursu notują papiery Intela. Lehman Brothers podniósł prognozę zysku spółki w pierwszym kwartale oraz całym roku. Analitycy uważają, że na poprawę wyników spółki wpłynie rosnący popyt na mikroprocesory na rynkach zagranicznych oraz wzrost ich cen.

Wzrost zainteresowania akcjami Intela przełożył się na popyt na papiery innych spółek branży komputerowej. Rosną kursy AMD, Cisco Systems i Dell Computers. Inwestorzy wciąż chętnie kupują akcje Hewlett-Packarda, które mocno staniały na początku tego tygodnia po zapowiedzi słabych wyników drugiego producenta komputerów na świecie. Wyraźnie drożeją również akcje Texas Instruments, który jest największym dostawcą chipów stosowanych w telefonach komórkowych.

Po stronie spadków znalazł się Gap. Banc of America Securities obniżył rekomendację papierów jednej z największych sieci sklepów odzieżowych. Tłumaczy to 60 proc. wzrostem ich ceny od października ubiegłego roku, kiedy osiągnęły 'dołek'.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: na NYSE popyt osłabł, Nasdaq wciąż rośnie