USA: nastroje na Nasdaq nareszcie ulegają poprawie

Administrator
opublikowano: 23-01-2002, 19:14

Nerwowe nastroje panują w środę na amerykańskich giełdach. Szczególnie niestabilny jest indeks Dow Jones. Poprawiła się natomiast sytuacja na Nasdaqu, giełdzie zaawansowanych technologii. Po kilku słabszych sesjach powrócił popyt na producentów światłowodów i oprogramowania. Inwestorzy ciągle analizują opublikowane już wyniki kwartalne i czekają na kolejne.

Nerwowe nastroje panują w środę na amerykańskich giełdach. Szczególnie niestabilny jest indeks Dow Jones. Poprawiła się natomiast sytuacja na Nasdaqu, giełdzie zaawansowanych technologii. Po kilku słabszych sesjach powrócił popyt na producentów światłowodów i oprogramowania. Inwestorzy ciągle analizują opublikowane już wyniki kwartalne i czekają na kolejne. Do najsłabszych spółek z indeksu DJIA należy Boeing, który zanotował 79-proc. spadek zysku kwartalnego. Prawdziwym powodem przeceny okazało się jednak obniżenie przez producenta samolotów prognozy sprzedaży na ten i następny rok.

Wyraźnie drożeją za to papiery koncernu paliwowego Exxon Mobil, który informował w środę o niemal 50 proc. spadku zysku w IV kwartale. Wzrost ceny udziałów spółki wiąże się prawdopodobnie z utrzymującą się czwarty dzień zwyżką cen ropy po zapowiedzi Iranu, że będzie dążył do kolejnego zmniejszenia wydobycia surowca przez OPEC już w marcu tego roku.

Rosną kursy spółek z branży półprzewodników. Novellus zapowiedział wzrost zamówień w trwającym kwartale, co zaowocowało kilkuprocentowymi zwyżkami także papierów Applied Materials i KLA-Tencor. Do wzrostów skłania także podniesienie rekomendacji dla tych spółek prze analityków z JP Morgan.

Dobre wyniki i prognozy niemieckiego SAP oraz amerykańskich spółek Mercury Interactive i Computer Associates International spotęgowały popyt na producentów oprogramowania. Notowania Siebel Systems i Oracle rosną po około 4 proc.

Bez zmian pozostaje wycena Mototoli, która podała lepsze wyniki niż oczekiwał rynek. Stabilny jest także kurs banku Merrill Lynch, który w ostatnich trzech miesiącach zanotował 1,3 mld USD strat. To pierwszy kwartał na minusie od 1998r.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: nastroje na Nasdaq nareszcie ulegają poprawie