USA: spadła sprzedaż domów na rynku wtórnym

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch, Bloomberg
opublikowano: 20-01-2022, 16:05

W grudniu 2021 r. sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych spadła o 4,6 proc. w porównaniu do listopada do 6,18 mln w ujęciu annualizowanym, wynika z danych National Association of Realtors (Narodowe Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości).

fot. Luke Sharrett/Bloomberg

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała niewielki spadek do 6,45 mln z 6,48 mln miesiąc wcześniej po korekcie z 6,46 mln.

Grudniowy spadek był pierwszym od czterech miesięcy. Jak podkreślają ekonomiści, odzwierciedlał zarówno niewielkie zapasy, jak i początek wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych, które od tego czasu osiągnęły najwyższy poziom od marca 2020 r. Liczba nieruchomości wystawionych na sprzedaż w zeszłym miesiącu była najniższa w historii.

Mediana ceny sprzedaży wzrosła w grudniu o 15,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do poziomu 358 tys. USD w porównaniu z 354 400 USD w listopadzie.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym stanowi około 90 proc. mieszkań w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane