USA: w środę szczegóły reformy podatkowej

opublikowano: 27-09-2017, 06:45
aktualizacja: 27-09-2017, 06:46

Prezydent Donald Trump i liderzy Republikanów ujawnią w środę szczegóły długo oczekiwanej reformy systemu podatkowego w USA, która ma uprościć i obniżyć podatki dla firm i osób prywatnych.

Stawka opodatkowania dochodów firm, wynosząca obecnie 35 proc., ma zostać obniżona do 20 proc. Firmy dostaną możliwość natychmiastowego odpisania nakładów kapitałowych z okresu co najmniej pięciu lat, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Stawki podatkowe dla osób prywatnych mają wynosić, w zależności od osiąganych dochodów, 12 proc., 25 proc. i 35 proc. Obecnie jest ich siedem, a najwyższa wynosi 39,6 proc. Projekt przewiduje, że amerykański Kongres będzie mógł zdecydować o dołożeniu do trzech proponowanych jeszcze jednej, najwyższej stawki. Ma to zapobiec oskarżeniom, że głównymi beneficjentami reformy są najbogatsi Amerykanie.

Zgodnie z oczekiwaniami, propozycja przewiduje także rozwiązanie mające spowodować repatriację zysków amerykańskich firm działających na rynku globalnym. Będą mogły one przenieść je na konta krajowe po zapłaceniu jednorazowego podatku, którego wysokość nie jest jeszcze jasna, ale ma różnić się w zależności od tego, czy sprowadzana do kraju będzie gotówka, czy mniej płynne aktywa. Firmy mają otrzymać możliwość zapłaty podatku od sprowadzanych zysków przez kilka lat.

Dotychczas obowiązujące prawo pozwalało amerykańskim firmom na odkładanie płatności podatków od zysków osiągniętych poza USA dopóki nie pojawiły się w kraju. W efekcie na zagranicznych rachunkach nagromadziły one łącznie ok. 2,6 bln USD.

Wśród rozwiązań, które mają być korzystne dla amerykańskiej klasy średniej, propozycja przewiduje niemal podwojenie kwoty wolnej od podatku do 12 tys. USD dla indywidualnych podatników i 24 tys. USD dla małżeństw. Autorzy propozycji wezwali także do „znaczącego podwyższenia” odpisu na dziecko poniżej 17 roku życia, który wynosi obecnie 1 tys. USD.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / USA: w środę szczegóły reformy podatkowej