Usługa finansowa pędzącej gospodarki

opublikowano: 19-09-2019, 08:44

Gospodarka rośnie, obroty przedsiębiorstw też. Jednocześnie wzrasta popyt na faktoring. Choć faktorzy z ostrożnością szacowali możliwości rozwoju swojego biznesu w 2019 r., to w I półroczu zanotowali wzrost obrotów aż o 21 proc.

W pierwszym półroczu 2019 podmioty zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) przyjęły od firm w Polsce wierzytelności o wartości 132 mld zł, podczas gdy rok temu kwota ta sięgała 109,1 mld zł. Z finansowania faktoringowego skorzystało blisko 16,6 tys. przedsiębiorstw. Największym popytem zarówno u faktorów krajowych, jak i europejskich cieszył się faktoring pełny.

— Finansowanie w postaci faktoringu nie wymaga „twardych” zabezpieczeń. W przypadku niewystarczającej zdolności kredytowej firmy jest ono najprostszym rozwiązaniem. Faktoring można więc zaproponować podmiotom o słabszej kondycji finansowej, które mają zdywersyfikowany portfel odbiorców, ponieważ to ich kontrahenci są źródłem spłaty udzielonego finansowania w postaci faktoringu. Dodatkowo, w przypadku zastosowania faktoringu pełnego, ryzyko kredytowe transakcji jest przenoszone na ubezpieczyciela — wyjaśnia Dariusz Jamroży, dyrektor sprzedaży Pekao Faktoring.

Opcja pełna

Skokowy wzrost popytu na faktoring to pochodna dobrego klimatu w gospodarce. Optymizm i oczekiwanie na dalszy rozwój przekłada się m.in. na wzrost zainteresowania różnymi formami finansowania, w tym faktoringiem. Najpopularniejszą formą faktoringu w Polsce, podobnie jak na innych rozwiniętych rynkach europejskich, cieszy się faktoring pełny. W obrocie krajowych faktorów popyt na tę usługę odnotowuje najwyższą dynamikę wzrostu. Faktoring pełny umożliwia szybki dostęp do środków na bieżącą działalność, połączony z ochroną przed brakiem zapłaty za dostarczone towary lub usługi ze strony kontrahentów firm.

— Obserwujemy rosnącą skuteczność działań edukacyjnych podejmowanych przez faktorów. Dzięki nim przedsiębiorcy coraz lepiej uświadamiają sobie, że faktoring to nie tylko prosta forma finansowania, ale także ochrona przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów za dostarczone towary bądź usługi. Eliminację ryzyka zapłaty zapewnia zwłaszcza faktoring w opcji pełnej. Od dłuższego już czasu ponad połowa obrotów osiąganych przez faktorów pochodzi właśnie z faktoringu pełnego. To tendencja charakterystyczna dla lepiej rozwiniętych rynków — wyjaśnia Sebastian Grabek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

W I półroczu 2019 podmioty zrzeszone w PZF objęły umowami pełnego faktoringu prawie 66,9 mld zł wierzytelności, co stanowi 51 proc. całości ich obrotów. Kolejne 32 proc. wygenerował faktoring niepełny. Pozostałe 17 proc. przypadło natomiast na takie odmiany faktoringu jak: importowy, odwrócony oraz wymagalnościowy.

Zmiana lidera

PZF skupia przeważającą część podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Do Związku należy 29 faktorów, w tym pięć banków komercyjnych, 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania faktoringowego, trzy podmioty o statusie partnera oraz dwóch członków honorowych.

— Rynek faktoringu w Polsce nabrał w ostatnich latach dużego rozpędu. Usługi faktoringowe mają ogromny potencjał, który udaje się coraz lepiej wykorzystywać. W 2019 r. zdecydowana większość dużych faktorów i spora część graczy średniej wielkości odnotowała dwucyfrowe wzrosty, niekiedy bardzo wysokie — mówi Sebastian Grabek.

Obroty Pekao Faktoring, wicelidera rynku, za I półrocze 2019 wrosły aż o 131 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. — przekroczyły 19 mld zł.

— Osiągnięcie takich przyrostów było możliwe dzięki aktywnemu wsparciu ze strony Banku Pekao, który wdrożył narzędzia wspierające faktoring — tłumaczy Magdalena Ciechomska-Barczak, prezes Pekao Faktoring.

Firmy należące do PZF sfinansowały w I półroczu 2019 działalność krajowych przedsiębiorstw na łączną kwotę 132 mld zł. Dzięki temu cały rynek zanotował wzrost o 21 proc.

— Obserwujemy przetasowania w rynkowej czołówce faktorów. W pierwszym półroczu 2019 liderem został BGŻ BNP Paribas. To efekt przejęcia przez tę grupę sieci Raiffeisen w Polsce. Na drugim miejscu plasuje się dynamicznie rosnący Pekao Faktoring, a na trzecim ING Commercial Finance, do niedawna lider sektora faktoringowego — dodaje Sebastian Grabek.

66,9 mld zł

Taka była w I płroczu 2019 wartość transakcji objętych przez firmy zrzeszone w PZF umowami faktoringu pełnego...

42,2 mld zł

...a taka umowami faktoringu niepełnego. 

22,4 mld zł

Na wierzytelności o takiej wartości przypadły w tym okresie umowy faktoringu importowego, odwróconego i wymagalnościowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu