Usługi w Chinach nadal mocno rosną

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-11-2020, 07:10

Szósty miesiąc z rzędu w październiku odnotowano aktywność sektor usług w Chinach. Wskaźnik PMI dla tego obszaru gospodarki wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca, donosi Reuters.

W minionym miesiącu wartość wskaźnika opracowywanego przez Caixin/Markit podskoczyła do 56,8 pkt z wrześniowego poziomu 54,8 pkt, co jest najwyższym odczytem od czterech miesięcy.

Chiny, flaga
Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Eksperci podkreślają, że sektor usług, który stanowi około 60 proc. drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki i odpowiada za połowę miejsc pracy w miastach, początkowo powracał do wzrostu wolniej niż duzi producenci, ale ożywienie nabiera tempa w ostatnich miesiącach. Co istotne, zatrudnienie w firmach z tego obszaru odnotowało najwyższy wzrost od września 2019 r. Niepokojącym sygnałem jest jednak spadek popytu zagranicznego, który w perspektywie kolejnych miesięcy może stanowić czynnik hamujący ożywienie.

Wzrost popytu wewnętrznego, rozwój infrastruktury stymulowany bodźcami oraz zaskakująco odporny eksport napędzały odbicie w Chinach, chociaż globalne perspektywy przygasają, ponieważ wiele krajów walczy z ponownym wzrostem liczby infekcji koronawirusa, zmuszając niektóre rządy do ponownego wprowadzania blokad.

W III kwartale chińska gospodarka odnotowała słabszy niż oczekiwano wzrost PKB o 4,9 proc. w ujęciu rocznym. Prognoza zakłada, że w całym 2020 r. PKB zwiększy się jedynie o 2 proc. – najmniej od trzech dekad – ale może być to jedyny dodatni wynik spośród największych gospodarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane