Usługi w Chinach ograniczyły dynamikę wzrostu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-06-2021, 08:07

Lokalne ogniska infekcji Covid-19 hamują rozwój chińskiego sektora usług. W czerwcu zaskoczył on negatywnie nieoczekiwanym spadkiem, donosi Reuters.

fot. Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Wskaźnik PMI dla usług (branż pozaprodukcyjnych) odnotował w czerwcu 2021 r. spadek do 53,5 pkt z 55,2 pkt w maju, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowy Urząd Statystyczny. Tymczasem ekonomiści prognozowali wzrost wskaźnika do 55,5 pkt.

Tempo wzrostu w Chinach jest nadal dodatnie, chociaż w drugiej połowie roku będzie znacznie niższe, głównie ze względu na zmianę efektów bazy. Niepokoić nieco może sytuacja w sektorze usług, który mocniej narażony jest na implikacje wynikające z nowych przypadków Covid-19 – oceniła Iris Pang, ekonomistka ING w Wielkiej Brytanii.

Innym istotnym problemem zarówno dla usług, jak i całej gospodarki jest rosnąca presja inflacyjna. Od kilku miesięcy bowiem nieprzerwanie rosną koszty nakładów i ceny produkcji tak w przemyśle, jak i właśnie w usługach. Mogą skutkować ograniczeniem wydatków konsumenckich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane