Ustawa antysmogowa podpisana

DI, PAP
opublikowano: 06-10-2015, 12:48

Z podpisu prezydenta Dudy cieszą się przede wszystkim samorządowcy z Krakowa.

"Prezydent Andrzej Duda we wtorek podjął decyzję o podpisaniu ustawy Prawo ochrony środowiska, tzw. ustawę antysmogową. Ustawa ta umożliwi m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych narzędzi poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Andrzej Duda
Zobacz więcej

Andrzej Duda Grażyna Myślińska/FORUM

"Władze lokalne, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz oddziaływanie na środowisko, będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw. Takie rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji" - czytamy w komunikacie kancelarii.

- Bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że prezydent podpisał dziś znowelizowaną ustawę. Chcę podkreślić, że Kraków jako jedyny postanowił w tej sprawie działać na poziomie argumentów o charakterze merytorycznym, odkładając na bok, tworzone w ramach kampanii wyborczej, niewiele wnoszące, apele o zabarwieniu czysto politycznym. Znam Pana Prezydenta, dlatego nigdy nie wątpiłem w to, że jego decyzja zostanie podjęta w oparciu o przesłanki merytoryczne i jednocześnie nie będzie w żadnej mierze decyzją polityczną – napisał na FB Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

- To świetna wiadomość dla milionów mieszkańców Polski, którzy są narażeni na problemy ze zdrowiem, powodowane przez zanieczyszczenia powietrza. Przyjęta na początku września z inicjatywy małopolskiego posła Tadeusza Arkita oraz popierana przez Ministerstwo Środowiska ustawa jest szansą na przełom w walce polskich miejscowości o czyste powietrze. Dobrze, że pomimo początkowych wątpliwości Prezydent Duda doszedł do tego samego wniosku. Teraz czas na kolejny krok, który muszą wykonać samorządy –  mówi Małgorzata Smolak, prawniczka Fundacji ClientEarth Poland.

Zgodnie z raportami międzynarodowych instytucji, w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób. Na świecie może to być nawet ponad 3,5 mln osób. Na konieczność walki z zanieczyszczeniami wskazywała także Najwyższa Izba Kontroli, która podała w raporcie, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE.

Największe ponadnormatywne stężenia pyłu zawieszonego oraz benzo(a)pirenu występują przede wszystkim na południu Polski oraz w dużych miastach. NIK wskazywała, że niechlubną stolicą niskiej emisji jest Kraków, gdzie limity były przekroczone przez 150 dni w roku.

Nowelizacja ma też ograniczyć stawianie ekranów akustycznych na terenach niezamieszkałych, przy polach czy lasach. Obecnie takimi ekranami trzeba zabezpieczać nie tylko faktycznie zabudowane tereny, ale też i te, które są przewidziane pod zabudowę. Powoduje to, że ekrany często "chronią" przed hałasem niezamieszkane tereny, takie jak pola.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu