Ustawa ciąży PGE i Enerdze

Na grubo ponad 800 mln zł opiewać mogą rezerwy PGE, Energi, Enei i Tauronu, zawiązane w związku z tzw. ustawą prądową.

Chaos wywołany ustawą, której zadaniem jest zamrożenie rachunków za energię elektryczną, widać w sprawozdaniach finansowych giełdowych firm energetycznych. O zawiązaniu rezerw finansowych „uwzględniających szacunkowy wpływ uchwalonej 28 grudnia 2018 r. ustawy”, poinformowały już dwie państwowe firmy energetyczne: Energa i PGE. Pierwsza zawiązała rezerwę wysokości 136 mln zł. W przypadku PGE, dokładna wysokość rezerwy nie jest znana. Robert Maj z Ipopema Securities szacuje ją na 200-300 mln zł, a Paweł Puchalski z Santander Dom Maklerski — na 300 mln zł.

— W związku z niepewnością dotyczącą tzw. ustawy prądowej Tauron mógłby zawiązać rezerwę na ok. 240 mln zł, a Enea na 152 mln zł — mówi Paweł Puchalski.

To by oznaczało, że łącznie z rezerwami PGE i Energi, spółki skarbu państwa przeznaczą na nie ponad 800 mln zł. Rezerwy to zabieg księgowy, nie pieniężny. Ryzyko związane z ustawą prądową ma zaś kilka aspektów. Po pierwsze, dokument zamroził rachunki dla odbiorców indywidualnych i nakazał obniżenie stawek dla przedsiębiorców, instytucji i samorządów, ale brakuje mu wciąż rozporządzenia wykonawczego. Jego wydanie przez Ministerstwo Energii się opóźnia, według ostatnich zapowiedzi ma nastąpić do końca marca. Po drugie, ustawa napisana jest niedbale, a uczestnicy rynku energetycznego interpretują ją na wiele sposobów. Po trzecie, ustawa zakłada wypłatę rekompensat dla sprzedawców energii elektrycznej tak, by zamrożone rachunki nie były dla nich ciężarem. Mnożą się jednak wątpliwości, czy w budżecie starczy pieniędzy na rekompensaty.

— Dopóki nie będzie rozporządzenia do ustawy, dopóty nie będzie wiadomo, na ile rezerwy mają charakter tylko papierowy — konkluduje Paweł Puchalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy