Ustawa nie pomaga małym operatorom

Jarosław M. Janiszewski
opublikowano: 08-03-2001, 00:00

Ustawa nie pomaga małym operatorom

Jarosław M. Janiszewski, prezes telefonii lokalnej

Operatorzy długo oczekiwali ustawy Prawo telekomunikacyjne. Liczyli, że nowe przepisy wpłyną na uregulowanie rynku. Silna pozycja Urzędu Regulacji Telekomunikacji mogłaby się okazać zbawienna dla jego liberalizacji. Niestety URT jest w fazie organizacji, a zapisy nowego prawa telekomunikacyjnego ujawniają coraz więcej luk i niejasności.

Przede wszystkim z dniem wejścia w życie nowego prawa zabrakło niezbędnych aktów wykonawczych, które w dużej mierze determinują realny kształt ustawy. A te rozporządzenia, które ukazują się z opóźnieniem, zawierają kolejne braki i sformułowania mało precyzyjne. Ciągle brak jasności w sprawie operatora dominującego i prefiksów przy wyborze operatora długodystansowego.

Nowe prawo telekomunikacyjne broni praw konsumentów, dając im narzędzia nacisku na operatorów powszechnych usług telekomunikacyjnych nie słabsze niż w rozwiniętych krajach europejskich. W jakim stopniu jednak przydadzą się abonentom, gdy raczkujący w Polsce wolny rynek telekomunikacyjny nie wyjdzie z etapu monopolu?

Firmy konkurencyjne wobec TP SA zdobyły do dzisiaj zaledwie kilka procent rynku telefonii stacjonarnej. Niestety nowe prawo ani słowem nie wspomina o wspieraniu walki z monopolem czy popieraniu zdrowej konkurencji w telekomunikacji. Operatorzy niezależni muszą dzisiaj podpisać umowę z każdym zainteresowanym klientem, są też zobowiązani do wydłużenia procesu windykacji należności. Jednocześnie nadal ponoszą gigantyczne nakłady na budowę własnej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz odprowadzają olbrzymie kwoty zobowiązań koncesyjnych do Skarbu Państwa. Co stanie się z firmą, która nie uniesie tych ciężarów?

Nowe prawo telekomunikacyjne niewiele miejsca poświęca takim ewentualnościom, zakładając, że ktoś musi przejąć świadczenie powszechnych usług. Ktoś, czyli na dzisiaj TP SA. W ten sposób powracamy do korzeni i świetnie przetestowanego w Polsce monopolu w usługach telekomunikacyjnych. Tylko że chyba nie takie były intencje ustawodawcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław M. Janiszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ustawa nie pomaga małym operatorom