Ustawa o OFE niezgodna z prawem unijnym

JAG
opublikowano: 22-12-2011, 00:00

Polska naruszyła przepisy, ograniczając możliwość inwestycji za granicą.

OFE mogą za granicą inwestować do 5 proc. aktywów. Limit narusza swobodę przepływu kapitału — orzekł Trybunał Sprawiedliwości (TS). Uważa, że OFE, mimo celu socjalnego, prowadzą działalność gospodarczą i podlegają postanowieniom traktatu UE.

— Nawet gdyby przyjąć — jak utrzymuje Polska — że pieniądze przydzielone OFE mają charakter publiczny, samo w sobie nie wystarcza to do wyłączenia stosowania postanowień traktatu — argumentuje trybunał.

Polska nie ma wyjścia. Zdaniem Beaty Mrozowskiej, radcy prawnego z Hogan Lovells, w sytuacji kiedy TS stwierdzi uchybienie, państwo powinno jak najszybciej zastosować się do wyroku, czyli wprowadzić do odpowiednich ustaw zmiany, usuwające zakwestionowane zapisy. Jeżeli Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść skargę i domagać się sankcji finansowych. Czy orzeczenie otworzy zarządzającym wrota na zagraniczne rynki?

Michał Szymański, partner zarządzający Money Makers, były zarządzający największym OFE, uważa, że jest bardzo wątpliwe, aby nastąpiły zmiany regulacji umożliwiające w praktyce przeniesieniecałości aktywów OFE za granicę.

— Można oczekiwać zwiększenia limitu inwestycji zagranicznych jako swoistej gry na czas lub wprowadzenia odpowiednich benchmarków zewnętrznych, które nadal w praktyce będą koncentrować lokaty OFE na rynku krajowym — uważa Michał Szymański.

Jego zdaniem, orzeczenie Trybunału UE stwarza także realne zagrożenie, że pod hasłami ochrony Polski przed wypływem oszczędności będą wysuwane postulaty zredukowania roli OFE w systemie emerytalnym.

— Byłoby to szkodliwe dla krajowego rynku kapitałowego i obawiam się, że to ta kwestia może okazać się największymwyzwaniem dla OFE w najbliższym czasie — mówi Michał Szymański.

Z kolei mecenas Beata Mrozowska uważa, że ustawodawstwo może spowodować, że KNF będzie przeprowadzała intensywniejsze kontrole inwestycji OFE. Inwestycje zagraniczne OFE będą miały wpływ na funkcjonowanie obrotu instrumentami finansowymi w kraju. — W tej sytuacji może być nadwątlony argument, że OFE mają dobroczynny i długotrwały wpływ na nasz rynek kapitałowy. Skutkować to może wprowadzeniem ustawowych ograniczeń, choć oczywiście niedotyczącym możliwości inwestowania za granicą — mówi mecenas Beata Mrozowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu