Uwaga na fałszywych komorników

opublikowano: 07-12-2016, 22:00

Podszywają się pod komorników, ogłaszają fałszywe licytacje, przejmują pieniądze z rachunków — ostrzega Krajowa Rada Komornicza.

Okazuje się, że bardzo popularna wśród oszustów stała się metoda „na komornika”. O zagrożeniach dla przedsiębiorców z ich strony alarmuje Krajowa Rada Komornicza (KRK). Przede wszystkim należy uważać na sfałszowane sądowe tytuły wykonawcze oraz wypisy i odpisy z aktów notarialnych, ponadto fałszywe licytacje mienia dłużników.

— Pomysłowość złodziei nie zna granic. Prowadzenie procederu ułatwia niedostateczne zabezpieczanie dokumentów sądowych i brak elektronicznej bazy danych. Dokumenty sądowe powinny być lepiej chronione. Obecnie to zadrukowane zwykłe kartki papieru z pieczęcią sądu, które bez problemu można skserować na dobrej kopiarce. Falsyfikat dokumentu sądowego jest nie do odróżnienia gołym okiem od oryginału — mówi Roman Romanowski, wiceprezes KRK. Jego zdaniem, przestępcy z niemal idealnie podrobionymi dokumentami mają szeroko otwarte drzwi do wyłudzania nieruchomości i pieniędzy. KRK podaje, że w tym roku do 420 kancelarii komorniczych trafiły fałszywe sądowe tytuły wykonawcze.

— Były idealnie podrobione, pasowały nazwiska sędziów, dane „dłużników”, NIP, KRS i pieczęć. Świadectwa szkolne mają lepsze zabezpieczenia niż sądowe tytuły wykonawcze w Polsce — mówi Monika Janus, rzeczniczka KRK.

Niektórzy oszuści sami podają się za komorników, organizują „lewe” licytacje, wysyłają do banków fałszywe pisma „zajęcia rachunku bankowego”. Najczęściej i najchętniej atakują duże firmy, które codziennie dokonują wielu przelewów i dopiero po kilku dniach są w stanie zorientować się, że padły ofiarą oszustów. A czas jest kluczowy, ponieważ komornik ma ustawowy termin 4 dni na przekazanie wyegzekwowanych pieniędzy wierzycielowi. Rada komornicza apeluje do rządu o działania zaradcze.

Przede wszystkim liczy na uwzględnienie zabezpieczania dokumentów sadowych w projekcie ustawy o dokumentach publicznych (pracuje nad nim MSWiA). KRK uważa ponadto, że w celu ochrony bezpieczeństwa obrotu prawnogospodarczego oraz zabezpieczania interesów wierzycieli i dłużników należy stworzyć centralną bazę sądowych tytułów wykonawczych w systemie informatycznym. Obecnie komornicy nie mają obowiązku sprawdzania wszystkich wyroków sadowych. Fałszywe wyłapują dzięki doświadczeniu i nielekceważeniu podejrzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu