Uzdrawianie finansów to dla Polski priorytet-NBP

14-12-2002, 14:16

WARSZAWA (Reuters) - Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Leszek Balcerowicz powiedział w sobotę, że priorytetem dla Polski, która właśnie zakończyła negocjacje w sprawie wejścia do Unii Europejskiej, powinno być uzdrawianie finansów publicznych.

"Żeby szybko wejść do strefy euro (...) i w pełni korzystać z korzyści jakie daje strefa, trzeba trwale uzdrowić finanse publiczne" - powiedział w wywiadzie dla TVN24 Balcerowicz.

"Nie można ograniczać tego zadania do Ministerstwa Finansów, trzeba ministerstwo wspierać. Chodzi o to, by budżet nie wysysał z banków pieniędzy na finansowanie luki budżetowej, bo wtedy mniej pozostaje pieniędzy na inwestycje (...) Uzdrawianie finansów publicznych powinno być zdecydowanym priorytetem" - stwierdził szef NBP.

Polska wejdzie do Unii Europejskiej w połowie 2004 roku, zaś do strefy euro prawdopodobnie w dwa lata później. Aby złotego zastąpiło euro musimy jednak spełnić kryteria konwergencji, nakładane na kandydatów do eurolandu przez Traktat z Maastricht, dotyczące przede wszystkim deficytu budżetowego i inflacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Uzdrawianie finansów to dla Polski priorytet-NBP