VAT na prezerwatywy nie wzrośnie

opublikowano: 14-12-2017, 18:52
aktualizacja: 14-12-2017, 18:52

Wysoki dyrektor MF twierdzi, że podatek VAT na prezerwatywy nie skoczy do 23 proc., mimo wykreślenia ich z załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Sejm uchwalił dziś rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, która spowoduje podniesienie podatku z 8 do 23 proc. na szereg produktów „niemedycznych”.

Wyższa stawka spadnie m.in. na soczewki do okularów przeciwsłonecznych (szkła korekcyjne pozostaną na 8 proc.), cewki, rozpylacze, kroplomierze, odciągacze do mleka, torebki na lód, butelki na gorącą wodę, worki tlenowe, gumowe osłonki na palce, poduszki pneumatyczne dla chorych, niektóre składniki suplementów diety (cysteiny i cystyny – aminokwasy zawarte w odżywkach dla kulturystów).

Podniesienie stawki do 23 proc. na te produkty nastąpi poprzez wykreślenie ich z załącznika nr 3 do ustawy o VAT, który wylicza towary i produkty objęte stawką 8 proc. Z załącznika tego wypadną także prezerwatywy (osłonki antykoncepcyjne) oraz strzykawki. Nie ma jednak jasności, czy wykreślenie prezerwatyw z załącznika nr 3 do ustawy o VAT oznaczać będzie objęcie ich 3-krotnie wyższą stawką podstawową czy pozostaną one na stawce 8 proc.

Na łamach „PB” eksperci podatkowi twierdzili, że ich skreślenie z załącznika nr 3 spowoduje że wpadną na wyższy VAT. Natomiast Polska Agencja Prasowa (PAP) zacytowała dziś wypowiedź Wojciecha Śliża, dyrektora departamentu podatku VAT w Ministerstwie Finansów (MF), który miał stwierdzić, że podwyżki VAT na prezerwatywy (i strzykawki) …nie będzie, ponieważ ustawa o wyrobach medycznych uznaje je za wyroby medyczne i dlatego ma im przysługiwać niższa stawka VAT. „99 proc. strzykawek i 99 proc. prezerwatyw to są wyroby medyczne więc one zachowają stawkę obniżoną” – cytował PAP dyrektora Śliża.

O ile trudno nie uznać strzykawek za wyroby medyczne, o tyle większy problem może być z kondomami.

- Chyba nie zgodziłbym się z twierdzeniem, że prezerwatywy są wyrobem medycznym. Obawiam się, że uznawanie prezerwatyw za wyroby medyczne przez ustawę o wyrobach medycznych jest błędne. Jeżeli MF nie chce podnosić VAT na prezerwatywy do 23 proc., to dlaczego wykreśliło je z załącznika nr 3, który wskazuje właśnie produkty z 8-proc. stawką VAT? Przecież mogły one tam pozostać. Obawiam się, że ich wyrzucenie z tego załącznika spowoduje, że organa skarbowe będą je uważały za obciążone stawką 23 proc. – mówi Andrzej Dmowski, adwokat z kancelarii prawnej Russell Bedford.

Za wyroby medyczne nie uznaje prezerwatyw Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który w 2015 r. wydał wyrok, w którym nakazał polskiemu rządowi obłożenie ich stawką podstawową 23 proc. Podobnie jak wszystkie pozostałe produkty na które podnosi VAT uchwalona dziś ustawa. Rząd realizuje więc wyrok TSUE żeby nie narazić się na kary finansowe za strony Komisji Europejskiej. Zdziwienie zatem może budzić rzekome utrzymanie VAT na prezerwatywy (I strzykawki) na poziomie 8 proc. Będzie to niezgodne z orzeczeniem unijnego trybunału.

Tak samo jak utrzymanie 8-proc. VAT na smoczki dla dzieci i niemowląt. Orzeczenie TSUE nakazuje podniesienie na nie VAT z 8 do 23 proc. Rząd jednak nie chce tego uczynić. W ustawie o VAT zapisał, że stawka na smoczki wynosi 8 proc.

Podniesienie VAT ma dać budżetowi państwa 1,3 mld zł rocznie. Zmiany wejdą w życie bardzo szybko, bo 7 dni po opublikowaniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Teraz trafi ona do Senatu.

Prezerwatywy
Prezerwatywy
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane