Wzrośnie VAT na prezerwatywy

opublikowano: 12-07-2017, 06:25

Resort finansów przymierza się do podniesienia z 8 proc. do 23 proc. podatku VAT m.in. na smoczki dla dzieci oraz na prezerwatywy.

Polska będzie musiała zrealizować wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 2015 r.  Wtedy to trybunał w Luksemburgu uznał, że Polska łamie unijną dyrektywę utrzymując obniżoną stawkę VAT na niektóre produkty, które nie są de facto wyrobami medycznymi ani farmaceutycznymi. Produkty te są wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT (poz. 82, 83, 103). Zaliczają się do nich m.in. smoczki dla niemowląt, odciągacze do mleka, osłonki antykoncepcyjne (prezerwatywy), soczewki kontaktowe i szkła okularowe inne niż korygujące wzrok (np. przeciwsłoneczne), cewki, strzykawki i ich zbiorniki, rozpylacze, kroplomierze, torebki na lód, butelki na gorącą wodę, worki tlenowe, niektóre składniki suplementów diety, gumowe osłonki na palce. 

Ministerstwo Finansów zamierza skreślić z załącznika nr 3 pozycje 82 i 83 (poz. 103 zmodyfikować). 

- Wykreślenie tych pozycji z załącznika nr 3 ustawy o VAT oznaczać będzie, że produkty w nich ujęte przestaną korzystać z preferencyjnej 8 proc. stawki VAT i wskoczą na stawkę podstawową czyli 23 proc. Stanie się tak m.in. z prezerwatywami i smoczkami dla dzieci – mówi Andrzej Dmowski, adwokat z kancelarii prawnej Russell Bedford. 

Zmiany te zostaną zapisane w projekcie nowelizacji ustawy o podatku VAT. Projekt miał ujrzeć światło dzienne na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2017 r., o czym MF poinformowało kilka dni temu wpisując ten projekt do „Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”. Projekt jeszcze nie został opublikowany, zapewne stanie się to wkrótce. 

Wykreślenie pozycji z załącznika nr 3 oznacza, że wzrosną ceny tych produktów. 

To już drugie podejście obecnego rządu do tej sprawy. Rok temu był już gotowy projekt zmian ustawowych lecz rząd się z niego wycofał. Teraz zamierza do sprawy powrócić.

- Orzeczenie TSUE musimy wykonać. Trybunał stwierdził, że z obniżonych stawek VAT nie mogą korzystać produkty niebędące wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi – mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy z kancelarii Martini i Wspólnicy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane