Vattenfall wypłaca odszkodowania

Barbara Warpechowska
opublikowano: 11-09-2007, 00:00

Ponad 900 klientów Vattenfalla na Śląsku otrzymało propozycję podpisania ugody oraz wypłaty odszkodowania.

prawo Kto na własny koszt zbudował przyłącze, ten teraz dostanie pieniądze

Ponad 900 klientów Vattenfalla na Śląsku otrzymało propozycję podpisania ugody oraz wypłaty odszkodowania.

W ten sposób spółka realizuje wyrok Sądu Najwyższego w sprawie ponoszenia przez odbiorców energii elektrycznej kosztów wykonania tzw. przyłączy.

Kto płaci za przyłącze

W sprawie chodzi o spór z lat 2000-01 między odbiorcami energii a Górnośląskim Zakładem Energetycznym (GZE), który uzależniał zawarcie umowy przyłączeniowej z potencjalnymi klientami od wykonania przez nich na własny koszt przyłącza oraz przekazania nieodpłatnie prawa własności do tego przyłącza.

Podobne praktyki miały miejsce w całej Polsce, a więc dotyczyły także innych firm energetycznych. Większość poszkodowanych klientów to były osoby fizyczne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał takie działania za nadużywanie pozycji dominującej i nałożył na GZE ponad 700 tys. zł kary.

Jak udało się nam dowiedzieć w Urzędzie w latach 2001-2003 postępowania przeciwko zakładom energetycznym prowadziły wszystkie delegatury Urzędu. W sumie kilkanaście postępowań dotyczyło nadużycia pozycji dominującej oraz niekorzystnych i uciążliwych warunków umów. Rozstrzygnięcia były różne. Nieraz zakłady energetyczne zmieniały umowy i traktowanie swoich klientów jeszcze w trakcie postępowania przed UOKiK. W innych przypadkach prezes nakładał karę.

GZE wyjaśniał przed sądem, że w momencie zawierania umów przyłączeniowych z zakwestionowanymi klauzulami doszło do zmiany przepisów prawa energetycznego regulujących sprawę kosztów przyłączenia, ale GZE nie miał jeszcze zatwierdzonej nowej taryfy z opłatami za przyłączenie. Dlatego przy umowach przyłączeniowych stosowano dwa tryby — albo budowa na koszt odbiorcy i bezpłatne przekazanie przyłącza, albo tryb zaliczkowo-ryczałtowy.

19 października 2006 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną GZE i przyznał rację UOKiK. Wyrok jest ostateczny.

Odszkodowania w straty

W 2001 r. Vattenfall nabył pakiet 33 proc. akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej. Obecnie Vattenfall Distribution Poland ma 75 proc. GZE. Dlatego to właśnie Vattenfall rozesłał do odbiorców pisma z propozycją ugody.

— Chodzi o klientów, z którymi zawieraliśmy umowy od lipca 2000 do lutego 2000 r. To około 900 osób. Większość z nich to klienci indywidualni. Z prawie 800 osobami podpisaliśmy już ugody. Do pozostałych nie udało nam się dotrzeć, bo najczęściej domy mają nowych właścicieli — powiedział nam Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Vattenfall Poland.

Firma nie chce ujawniać o jakie kwoty chodzi.

— Byłaby to informacja dla konkurencji — tłumaczy Łukasz Zimnoch.

Jak udało nam się dowiedzieć od osób, które już podpisały ugodę, spółka proponując odszkodowanie, ustala je w następujący sposób: jest to różnica między kosztami budowy przyłącza — wpisywano je w umowie darowizny — a opłatą za przyłączenie według taryfy z danego roku. Najczęściej to od 30 do 40 proc. kosztów poniesionych przez inwestorów.

— Zastanawiałem się, czy nie skierować sprawy do sądu i zażądać wyższego odszkodowania. Wartość tej kwoty była inna w 2000 r., a inna jest teraz, siedem lat później. W Vattenfallu nie chcieli słuchać o inflacji, a ja w końcu machnąłem na to ręką, bo w sądzie dostałbym być może trochę więcej, ale ile czasu bym stracił — opowiedział nam jeden z klientów Vattenfalla z Katowic.

Dlatego podpisał ugodę i nawet szybko — jak podkreśla — dostał odszkodowanie.

Według szacunków, firma na odszkodowania wyda około 1,5 mln zł.

Potencjał dostawcy

Całkowity udział Vattenfalla w polskim rynku energii wynosi:

- 7 proc. w rynku sprzedaży energii elektrycznej

- 27 proc. w rynku skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej (produkcja odbywa się w elektrociepłowniach znajdujących się w Warszawie)

- 10 proc. w rynku dystrybucji energii elektrycznej.

Vattenfall jest czwartym największym przedsiębiorstwem prywatnym i największym zagranicznym inwestorem w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu