Velux: 190 mln zł na nowe okna

MAG
opublikowano: 07-03-2012, 00:00

Ruszyła największa od 14 lat inwestycja duńskiej firmy w polskich fabrykach, których sprzedaż sięga 600 mln zł.

Grupa Velux należąca do duńskiego holdingu VKR, znów inwestuje w Polsce. Firma przymierza się do produkcji okien nowej generacji. W związku z tym wyda ponad 190 mln zł na modernizację zakładów w Gnieźnie i Namysłowie. Powierzchnia w fabrykach wzrośnie o 11 tys. mkw. Inwestycja już ruszyła i potrwa do jesieni, a nowe okna pojawią się w Polsce w przyszłym roku.

— Jest to nasza największa inwestycja w Polsce od 14 lat i ważny krok w procesie rozwoju firmy — mówi Jørgen Tang- Jensen, prezes grupy Velux. Spółka nie podaje wartości dotychczasowych inwestycji. Fabryka w Gnieźnie działa od 1998 r., a w Namysłowie — od 2003 r. Ten drugi zakład kosztował 110 mln zł, a rok później Velux zainwestował w niego jeszcze 60 mln zł. W 2005 r. całkowite inwestycje Velux w Polsce wyniosły 274 mln zł.

— Nie wiemy, czy w związku z inwestycjami będziemy zwiększać zatrudnienie. To zależy od popytu — dodaje Lidia Mikołajczyk-Gmur, dyrektor generalny Velux Polska. Firma zatrudnia w Polsce 1450 osób. Polskie fabryki Velux zwiększyły w ubiegłym roku sprzedaż o 6,5 proc. do 608 mln zł. Ich wyroby trafiają do Europy Środkowej i Wschodniej. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 5,9 proc. do 108 mln zł. Velux ma na świecie 10 tys. pracowników w działach sprzedaży oraz w fabrykach zlokalizowanych w 11 krajach.

— Inwestycje w produkcję okien nowej generacji zostaną zrealizowane we wszystkich zakładach — mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur. Grupa Velux należy do kontrolowanego przez osoby fizyczne i fundację holdingu VKR. W 2010 r. obroty holdingu wyniosły 2,3 mld EUR, a zysk — 237 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane