Venice 2: nowa kamera filmowa Sony

  • DI
opublikowano: 19-11-2021, 13:53

Podczas festiwalu filmowego Energa Camerimage w Toruniu (13-20 listopada 2021 r.) firma Sony zaprezentowała najnowszą cyfrową kamerę filmową Venice 2.

Venice 2 dron
Venice 2 dron
materiały prasowe

Kamera Venice 2 została wyposażona w nowy pełnoklatkowy przetwornik obrazu 8,6K i 16-stopniowy zakres dynamiki tonalnej umożliwiający uzyskanie niezaszumionych cieni, łagodnego przejścia do prześwietlenia świateł i naturalnych odcieni skóry.

Venice 2
Venice 2
materiały prasowe

Kamera wyróżnia się ponadto kompaktowym rozmiarem, wewnętrznym zapisem w formacie X-OCN i możliwością zamiany przetworników obrazu między modelami.

Venice 2
Venice 2
materiały prasowe

Łączy zalety swojej poprzedniczki z nowymi cechami: kompaktową konstrukcją, zapisem na karty standardu AXS bezpośrednio w kamerze i możliwością wyboru wersji między nowym pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu 8,6K albo przetwornikiem 6K z kamery Venice. W modelu Venice 2 wykorzystano także wiele rozwiązań z poprzedniego modelu, m.in. system zarządzania kolorami, dwie bazowe czułości ISO i wbudowany 8-stopniowy filtr ND.

Venice 2
Venice 2
materiały prasowe

Kamera obsługuje tryby od pełnoklatkowego przez pełnoklatkowy anamorficzny po Super 35 mm w rozdzielczości nie mniejszej niż 4K, będzie więc zaawansowanym narzędziem dla operatorów i producentów filmowych. Sprawdza się też w takich zastosowaniach, jak wirtualna rzeczywistość, generowanie efektów wizualnych w kamerze czy systemy wirtualnej produkcji.

Venice 2
Venice 2
materiały prasowe

Do przetestowania kamery i jej nowego przetwornika firma Sony zaprosiła do współpracy czołowych twórców zdjęć filmowych. Nakręcili dwa krótkie filmy, nie używając przy tym profesjonalnego oświetlenia filmowego.

Venice 2
Venice 2
materiały prasowe

Robert McLachlan, kanadyjski operator filmowy, uczestniczył w wielu produkcjach, m.in. „Grze o tron”, za którą otrzymał dwie nominacje do nagrody Emmy, „Westworld” czy „Lovecraft Country”. Kamerą Venice 2 nakręcił zdjęcia do filmu demo w słonecznej Kalifornii i pełnej wilgotnej zieleni Kolumbii Brytyjskiej. Nagrodzony Oscarem autor zdjęć filmowych Claudio Miranda wypróbował Venice 2 w ciemnościach panujących na pustyni w Kalifornii.

Venice 2
Venice 2
materiały prasowe

Pierwsze dostawy kamery Venice 2 z przetwornikiem obrazu 8,6K są planowane na luty 2022 r. Wprowadzenie rozszerzenia obsługującego przetwornik 8,6K jest zaplanowane na początek 2023 r.

Venice 2
Venice 2
materiały prasowe
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane