Verbund sprzedaje elektrownie, Gazprom zainteresowany

Verbund, największa austriacka spółka użyteczności publicznej, analizuje oferty kupna jej niedochodowych elektrowni w Europie.

Elektrownie o łącznej mocy 1600 MW w Austrii i Francji, wykorzystujące gaz jako paliwo, mogą zostać sprzedane wszystkie razem lub pojedynczo, powiedział prezes  Wolfgang Anzengruber. Ujawnił, że wśród zainteresowanych jest Gazprom.

- Oceniamy oferty, w tym kandydatów spoza UE – powiedział
Anzengruber. - Korelacja między ceną ropy i gazu zniknęła. W tych warunkach elektrownie gazowe straciły rentowność – dodał. 

Gazprom zapowiadał w lutym, że będzie chciał kupić elektrownię Verbund sam lub w partnerstwie z Vitol Group. Wiceprezes Aleksander Miedwiediew mówił w listopadzie ubiegłego roku, że rosyjski koncern jest zainteresowany także elektrowniami w Austrii, które będą mogły korzystać z rosyjskiego gazu. 22 kwietnia prezes Gazpromu, Aleksiej Miller przyjechał do Austrii. Ujawnił, że jej władze są zainteresowane przyłączeniem się do mającego powstać gazociągu South Stream.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Verbund sprzedaje elektrownie, Gazprom zainteresowany