Vestor DM: WIG20 wróci do 2000 pkt.

ISBNEWS
18-01-2016, 15:29

Indeks WIG20 wzrośnie do 2000 pkt na koniec 2016 r., prognozują analitycy Domu Maklerskiego Vestor. Potencjał wzrostu z uwzględnieniem dywidend wynosi 12 proc.

"Pomimo prognozowanego przyspieszenia wzrostu PKB w 2016 r., podatek bankowy oraz niższe ceny surowców implikują spadek ważonych zysków spółek z WIG20 w 2016 r. o 8 proc. r/r według obecnego konsensusu. W przeciwieństwie do dużych spółek, zysk indeksu mWIG40 wzrośnie wedlug konsensusu o 11 proc. r/r w 2016. Polskie akcje nadal wcale nie są wyjątkowo tanie. Indeks WIG20 jest wyceniany z C/Z 11,2x, 5 proc. poniżej średniej 5-letniej wynoszącej 11,7x. Na dołkach z 2008 r. oraz 2011 r. ten wskaźnik spadł do 7,5x" - czytamy w raporcie.

Według analityków, przy obecnych poziomach WIG20, ryzyko dalszych spadków wydaje się ograniczone, ale na zwyżki przyjdzie zapewne poczekać do drugiego półrocza, kiedy, po pierwsze, inwestorzy zaczną brać pod uwagę oczekiwany wzrost zysków w 2017 r., po drugie, oddali się ryzyko deflacji i dalszych cięć stóp, po trzecie, oddali się ryzyko negatywnych zmian w OFE.

"To wszystko pod warunkiem stabilizacji sytuacji globalnej" - podkreślono.

Vestor DM zaleca neutralne podejście do banków, oczekując lepszego relatywnego zachowania dopiero za kilka miesięcy, kiedy banki pokażą jak radzą sobie z nowym podatkiem i oddali się ryzyko obniżki stóp. Preferuje Alior, Pekao, Handlowy. Spośród spółek paliwowych, preferowaną spółką Vestora jest PKN Orlen, natomiast obawia się on wpływu spadku cen węglowodorów oraz liberalizacji rynku gazu na wyniki PGNiG.

"Wskazując na możliwe odreagowanie na rynku surowców jesteśmy neutralni na sektor wydobywczy. Podnosimy za to wagę dla sektora energetycznego do neutralnie, zakładając że wiele negatywnych informacji zostało już uwzględnionych w cenie, a dalsze spadki kursów będą ograniczone przez wysokie stopy dywidend. Pozostajemy pozytywni na deweloperów" - czytamy dalej.

W obszarze małych i średnich spółek preferowanymi są: AAT Holding, Altus TFI, Arteria, Farm51, Kruk, LC Corp, Marvipol, OT Logistics, Pekabex, Polwax, Selvita, Serinus Energy, Sfinks, Vantage Development, Vigo System.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNEWS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vestor DM: WIG20 wróci do 2000 pkt.