Visco: greckie obligacje w QE od czerwca

opublikowano: 23-01-2015, 09:30

Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Ignazio Visco powiedział w piątek, że w ramach programu luzowania ilościowego, greckie obligacje mogą być skupywane przez instytucję dopiero począwszy od czerwca, donosi Reuters.

Wynika to z różnych ograniczeń wynikających choćby z przepisów prawa, nałożonych limitów czy terminów zapadalności papierów dłużnych.

Ignazio Visco
Zobacz więcej

Ignazio Visco Bloomberg

Dyskutowaliśmy w EBC różne warianty kupna obligacji rządowych w różnych krajach. Myślę, że w przypadku greckich papierów dłużnych skup mógłby ruszyć w czerwcu -  powiedział Visco podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Program luzowania ilościowego, który formalnie ma rozpocząć się w marcu – w opinii Vasco – jak na jego skalę zaczyna się "wystarczająco szybko". Oficjel dodał, że jego zakończenie nie ma określonego terminu, "uzależniony będzie od rozwoju sytuacji na rynku, czy przykładowo nie pojawią się nowe problemy i trudności, które będą wymagały jego wydłużenia". EBC wstępnie założył, że QE potrwa do końca 2016 r. 

Visco powiedział również, że "nie martwi się" o możliwe zagrożenie dla krajowych banków centralnych z tytułu  zakupów obligacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Visco: greckie obligacje w QE od czerwca