Volvo XC 90: wysokie kombi

Krzysztof Kluska
04-01-2002, 00:00

Szwedzki koncern Volvo, jeszcze przed oficjalną premierą, pokazał nowy samochód oznaczony symbolem XC 90. Premierę tego samochodu zaplanowano na styczeń podczas salonu samochodowego w Detroit.

Auto reprezentuje coraz popularniejszą — szczególnie za oceanem — klasę pojazdów osobowych, które dzięki wyższemu zawieszeniu mogą również jeździć po umiarkowanie trudnym terenie. Samochód swoim wyglądem przypomina doskonale znane już na rynku kombi V 70. Stylizacja XC 90 jest dość typowa dla marki: duża przednia klapa silnika z charakterystycznymi przetłoczeniami oraz duża osłona chłodnicy ze znakiem firmowym. Tył, choć unowocześniony, mocno przypomina model V 70.

Według informacji producenta, w nowym modelu nie zabraknie najnowszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, zarówno biernego, jak i czynnego. Auto ma być wyposażone w elektroniczne systemy kontroli trakcji oraz mechanizmy przeciwdziałające poślizgowi. We wnętrzu samochodu zainstalowano komplet poduszek powietrznych dla kierowcy i pasażera oraz boczne kurtyny chroniące pasażerów jadących z tyłu.

Na razie przedstawiciele firmy nie ujawniają szczegółów dotyczących silników, które będą montowane w nowym Volvo. Wiadomo tylko, że są to jednostki napędowe stosowane w innych funkcjonujących już modelach.

Produkcja nowego auta ma się rozpocząć na początku przyszłego roku w Szwecji, w fabryce Torsland w Göteborgu. Przedstawiciele firmy przewidują, że około 65 proc. całej produkcji modelu XC 90 trafi na rynki amerykańskie. Na razie nic nie wiadomo na temat europejskich premier tego modelu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Volvo XC 90: wysokie kombi