VW poszuka wolnych miejsc

opublikowano: 18-04-2018, 22:00

Podjeżdżasz autem pod galerię handlową czy urząd i wysiadasz, nie tracąc czasu i nerwów na szukanie miejsca na parkingu.

Szacuje się, że 30 proc. czasu, kiedy korzystamy z samochodu, to szukanie wolnego miejsca parkingowego. W Niemczech zajmuje to około 41 godzin rocznie. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się samochody, które same odnajdą odpowiednie miejsce i same się na nie odstawią. Grupa Volkswagena wraz z miastem Hamburg uruchomiła pilotażowy program, w ramach którego specjaliś ci testują autonomiczne parkowanie. Na razie tylko na parkingu przy lotnisku w Hamburgu. Program testów zakłada, że nowa usługa zostanie udostępniona klientom na początku kolejnego dziesięciolecia.

Oznacza to, że już niebawem uż ytkownik samochodu będzie mógł wygodnie, korzystają c z aplikacji, zarezerwować miejsce na lotniskowym parkingu i zostawić pojazd przy wjeź dzie. Pó ź niej wszystko dzieje się już samo: samochó d sam sobie wynajduje wolne miejsce, jeś li trzeba — w pobliż u stacji ładowania energią elektryczną . Dzieje się to dzię ki prostym znakom umieszczonym na parkingu, umoż liwiają cym czujnikom orientację .

Na tym nie koniec — gdy właś ciciel auta przebywa w podró ż y, w bagaż niku są deponowanezamó wione przez niego wcześ niej przesyłki, np. pracownik pralni zostawia w aucie ś wież o wypraną odzież . Po powrocie z podró ż y kierowca wysyła, korzystają c tylko z aplikacji, kró tką informację , a pojazd za chwilę pojawia się przy wyjeź dzie z parkingu gotowy do powrotu do domu. Takż e płatnoś ć jest szybka i nie wymaga wyczekiwania w kolejce do parkomatu — odbywa się oczywiś cie za pomocą aplikacji.

Oprócz autonomicznego parkowania Grupa Volkswagena wspó lnie z miastem Hamburg testuje m.in. system dostarczania przesyłem do bagażników aut, systemy komunikacji autoinfrastruktura czy autonomiczne ciężarówki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy