VW wymyśla auta na nowo

opublikowano: 05-09-2018, 22:00

Volkswagen nie chce być już tylko producentem aut, ale „cyfrowych urządzeń na kołach”, stale połączonych z internetem.

Nowy plan Volkswagena zakłada uruchomienie zupełnie nowej dla koncernu oferty. Ujawniono jego szczegóły. Na sfinansowanie tego pomysłu ma zostać przeznaczone 3,5 mld EUR. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? W oficjalnym komunikacie brak szczegółów. Ale z cytowanego przez Bloomberga wywiadu, którego niemieckiemu dziennikowi „Handelsblatt" udzielił Herbert Diess, prezes VW, wynika, że m.in na przejęcia. Szef VW przyznał, że planuje wejść w nowe porozumienia partnerskie i kupić firmy zajmujące się oprogramowaniem komputerowym. Tym samym Volkswagen chce znacznie przyspieszyć budowę własnego, cyfrowego ekosystemu.

Ekosystem ten ma sprawić, że samochody staną się istotnym elementem internetu.

— Nadal będziemy producentem samochodów. W przyszłości jednak nasze modele coraz bardziej będą ewoluować stając się cyfrowymi urządzeniami na kołach — mówi Jurgen Stackmann, członek zarządu marki Volkswagen ds. sprzedaży.

Michael Jost, szef działu strategii marki Volkswagen podkreśla, że żeby sprostać tym zmianom, koncern musi wymyślić samochód na nowo. Chodzi m.in. o zmodyfikowaną, znacznie prostszą architekturę samochodowego systemu IT. Zadebiutuje ona w elektrycznych modelach rodziny I.D., które będą się pojawiać na rynku od 2020 r. Ta data ma być dla marki punktem zwrotnym.

— O ile dotąd już w ponad 1,5 mln aut zamontowano urządzenie „Volkswagen Connect” , dzięki któremu zostały one podłączone do internetu, o tyle od 2020 r. Volkswagen będzie podłączał do sieci każdy nowy model. Każdego roku ponad 5 mln aut będzie się stawało elementem internetu — mówi Michael Jost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu