W 2011 r. Polacy pozbywali się akcji

PAP
opublikowano: 04-05-2012, 07:01

3,6 mld zł wynosi wartość akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, których w ubiegłym roku pozbyli się Polacy – wynika z szacunków NBP, które przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem analityków banku, tempo wychodzenia inwestorów indywidualnych z giełdy było najwyższe od 2004 r. czyli od kiedy dostępne są porównywalne dane.

Chociaż liczba rachunków inwestycyjnych w biurach maklerskich stopniowo rośnie i wynosi ok. 1,5 mln, to tylko niewielka część tych kont jest aktywna. Okazuje się, że w końcu ubiegłego roku gospodarstwa domowe miały akcje spółek giełdowych o wartości 39,5 mld zł, czyli o niemal 13 mld zł mniejszej niż rok wcześniej. Równie słabo jest z lokowaniem na giełdzie funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz z przymusowym oszczędzaniem w otwartych funduszach emerytalnych (OFE).

Najczęściej Polacy oszczędzają w bankach. Ubiegły rok przyniósł wzrost ich udziału w naszych zasobach finansowych do 38,5 proc., najwyższego poziomu od połowy kryzysowego 2009 r. – czytamy w gazecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W 2011 r. Polacy pozbywali się akcji