W 2018 roku pęknie pół miliona

opublikowano: 21-02-2018, 22:00

PAWEŁ GOS prezes Exact Systems

KOMENTARZ

W 2017 r. w Polsce przekroczono kolejną granicę sprzedaży nowych aut osobowych, ale jak prognozowaliśmy, nie jest to jeszcze ostatnie słowo. Nowy rok zaczynamy od bardzo dobrego wyniku. Co prawda w pierwszym miesiącu najczęściej w salonach jest zwiększony ruch ze względu na wyprzedaże, ale liczby wskazują, że w tym roku było zdecydowanie lepiej niż w poprzednim i kilka lat temu.

Optymistycznych wniosków z lektury danych sprzedażowych jest więcej.

Po pierwsze, konsekwentnie rośnie sprzedaż hybryd, których w styczniu Polacy kupili o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Po drugie, pięciokrotnie wzrosła sprzedaż aut elektrycznych. To tylko 121 pojazdów, ale cieszy pozytywna tendencja. I po trzecie, ekomoda nie sprzyja dieslom. Ich udział w sprzedaży nowych samochodów osobowych spada. Jestem przekonany, że te tendencje motoryzacyjne utrzymają się w dalszej części roku.

W styczniu 2018 r. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 46 081 nowych samochodów osobowych, czyli aż o 21 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2017 r. Jest to najwyższy wynik w takim miesiącu w XXI w. Kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 61 proc. kupujących, a tylko 39 proc. nabywców to klienci indywidualni.

Z naszych szacunków wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 r. 500 tys.

Dynamika rzędu 10-15 proc. powinna dać w rezultacie 530-550 tys. aut. Przy czym spodziewamy się coraz szybszego wzrostu sprzedaży pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym przy jednoczesnym zmniejszaniu się udziału diesli. Na duże liczby rejestracji nowych aut ekologicznych będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać — przynajmniej do pełnego wdrożenia rządowego planu rozwoju elektromobilności. Bez udogodnień dla właścicieli, zarówno finansowych jak i infrastrukturalnych, trudno bowiem „rozbujać” ten segment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane