W Ant Group trwa wymuszona restrukturyzacja

ARŻ, Reuters
opublikowano: 12-04-2021, 17:20

Należący do holdingu Alibaba fintech przechodzi proces wymuszonej przez chińskie władze restrukturyzacji. Jeśli zmiany przebiegną pomyślnie, w przyszłości firma może odzyskać szansę na giełdowy debiut. Opiewająca na 37 mld USD pierwsza oferta publiczna Ant Group została zablokowana w listopadzie 2020 roku, pisze Reuters.

Ant Group, fot. Bloomberg
Ant Group, fot. Bloomberg

Kierowana przez chiński bank centralny restrukturyzacja ma sprawić, że ​​Ant Group przekształci się w holding finansowy i będzie podlegać ostrzejszemu nadzorowi regulacyjnemu. Prawdopodobnie obniży to wycenę fintechu, którego działalność obejmuje płatności, zarządzanie majątkiem i pożyczki konsumenckie. Wchodząca w skład Ant Group aplikacja Alipay ma ponad 730 mln użytkowników miesięcznie w Chinach i obsługuje więcej transakcji rocznie niż Mastercard i Visa.

Ludowy Bank Chin zwrócił się do firmy również o złamanie „monopolu na informacje i ścisłe przestrzeganie wymogów regulacyjnych dotyczących informacji kredytowej”. Władze będą teraz wymagać od Ant Group odcięcia się od wszelkich “niewłaściwych“ powiązań z innymi produktami finansowymi wchodzącymi w skład holdingu Alibaba, w tym usługami pożyczkowymi Jiebei i Huabei. Fintech poinformował, że utworzy oddzielną jednostkę, która wzmocni ochronę danych osobowych oraz będzie skutecznie zapobiegać nadużyciom.

„Plan restrukturyzacji jest bardziej rygorystyczny niż oczekiwano” - powiedział Dong Ximiao, główny analityk w Zhongguancun Internet Finance Institute. Dodał, że Ant Group potrzebowałby co najmniej 200 mld juanów (30,56 mld USD) kapitału zakładowego, aby zachować zgodność ze współczynnikiem wypłacalności dla holdingów finansowych.

Jeśli restrukturyzacja przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami chińskich władz, firma w przyszłości może odzyskać szansę na giełdowy debiut. “Nowa pierwsza oferta publiczna nie pojawi się w najbliższym czasie, potrzeba na to co najmniej 2-3 lat. Wycena Ant Group prawdopodobnie spadnie o połowę“ - skomentował Bo Pei, analityk banku inwestycyjnego Oppenheimer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane