W Azji znowu najsilniejsza była giełda w Seulu

Przemek Barankiewicz
16-08-2002, 09:04

Azjatyckie giełdy były w piątek pod wrażeniem informacji z amerykańskiego Dell Computer, który zapowiada rekordową sprzedaż pecetów w III kwartale. Najlepiej zareagował koreański indeks Kospi, który rośnie nieprzerwanie od 7 sierpnia.

Wskaźnik giełdy w Seulu zyskał w tym roku już 25 proc. Nie może być inaczej, skoro w I półroczu koreańskie spółki wypracowały łącznie najwyższy w historii zysk netto, zdecydowanie bijąc najlepsze dotychczas I półrocze 2000 r. W piątek na parkiecie wyróżniał się Samsung Electronics, który sprzedaje chipy Dellowi. O dopuszczalny limit 15 proc. wzrósł kurs Trigem Computer, który za 1,3 mld USD rocznie będzie dostarczał komputery amerykańskiemu Hewlett-Packard.

W Tokio zwyżka Sony, który dostarcza monitory dla Della, została zniwelowana przez spadki w sektorze farmaceutycznym. Szwajcarski gigant Roche przejmuje japoński Chugai Pharmaceutical, co na pewno nasili konkurencję na rynku. Spadły wyceny Takeda Chemical i Yamanouchi Pharmaceutical.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Azji znowu najsilniejsza była giełda w Seulu