W Biedronce zapłacisz komórką

To może być milowy krok w rozwoju płatności mobilnych w Polsce. Jeszcze w tym roku komórką będzie można zapłacić w Biedronce.

Sieć dyskontów długo bronił się przed zainstalowaniem terminali do akceptacji kart płatniczych, choć, jak słychać na rynku, organizacje kartowe gotowe były zaoferować Biedronce interchange na poziomie 0,5 proc. (wtedy trzy razy poniżej stawki rynkowej). Dla niej było to za dużo. Niczym skończyły się też podchody banków, by wydawać wspólnie kartę cobrandową.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, Biedronka ma własny pomysł na eliminację gotówki z obiegu. Wspólnie z firmą ICP Polska pracuje nad systemem płatności mobilnych. Sposób działania ma być następujący: klient ściąga z Internetu aplikację, która działa w systemie off-line. Aktywuje się kiedy wchodzi on do sklepu. Biedronka zainstaluje w dyskontach lokalne sieci wi-fi do łączności z aplikacją klienta. Kiedy podejdzie do kasy uruchomi w programie opcję „płacę” i wygeneruje jednorazowy kod, który następnie poda kasjerowi. Ten wstuka ciąg cyfr do kasy i na telefonie kupującego pojawi się wysokość należności. Jeśli ją zatwierdzi, zakupy będą opłacone.


Nie wiadomo jaki bank będzie obsługiwać płatności. Według naszych informacji Biedronka rozmawia z trzema dużymi bankami. Chce wynegocjować nie tylko jak najniższą prowizję od transakcji mobilnych (najlepiej 0 zł), ale też zachować „kontrolę” nad klientem. Użytkownik aplikacji ma być klientem sieci, a nie banku.

Informacja, że Biedronka przygotowuje się do wejścia na rynek zdalnych mobilnych zelektryzowała internet. Pojawiły się głosy, że szykuje się rewolucja w płatnościach i rzeczywiście, jeśli projekt się powiedzie będzie to przełomowe wydarzenie w branży bankowej i finansowej. Jeśli dyskont przekona klientów do opłacania zakupów komórką, płatności mobilne przyjmą się szybciej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Czy tak się stanie? Znaków zapytania jest dużo. Na przykład jak powiązać aplikację z finansami klienta. Jeśli będzie to rodzaj karty przedpłaconej czyli wirtualnej portmonetki, którą trzeba zasilać w pieniądze, to istnieje duże ryzyko, że projekt nie wypali. żadna firma, która próbowała sił na rynku w oparciu o ten model nie odniosła sukcesu. Polacy nie są przyzwyczajeni do bankowych kart pre paidowych.

Wygląda na to, że Biedronka musi, chcąc nie chcąc, pójść na współpracę z bankami. Nawet gdyby przekonała wszystkie do współpracy to proces integracji systemów zajmie lata.

Najbliżej Biedronce do PKO BP. To bank z 6 mln klientów, który na dodatek kończy przygotowania do uruchomienia płatności mobilnych. Jako jedyny w branży jest gotów technologicznie szybko nawiązać współpracę z dyskontem. Co z klientami, którzy nie mają rachunku w PKO BP? Bank pewnie z chęcią otworzy im konto. Nie musi to być rachunek osobisty, ale zwykły rachunek techniczny, na który posiadacz aplikacji będzie przelewać pieniądze. Tu jednak wracamy do problemy wirtualnych portmonetek. Poza tym co Biedronka będzie miała z tego, że PKO BP będzie łowił w jej sieci klientów? Sama przecież mogłaby prowadzić rachunki przedpłacone i obracać, zarabiać na pieniądzach trzymanych przez klientów na zakupy. Amerykański Starbucks, który od dwóch lat ma własny system płatności mobilnych, oparty o system przedpłacony, ma dostęp do osadów wartych 3 mld USD! 2011 r. obroty Biedronki wyniosły 25 mld zł.Gdyby tylko część z tego udało się przekierować na mobilne portmonetki klientów.

Zobaczymy jak Biedronka poukłada się z partnerami. W jej interesie jak i banków, głównie PKO BP, który na mobilne płatności wydał najwięcej pieniędzy, leży jak najszybszy rozwój nowych sposobów płatniczych. Wygląda jednak raczej na to, że będzie to ewolucja a nie rewolucja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: eugeniusz twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / W Biedronce zapłacisz komórką