W biurach zrobiło się zielono

opublikowano: 06-08-2018, 22:00

Deweloperzy na potęgę inwestują w ekologiczne rozwiązania dla biurowców. Siłą napędową są najemcy.

Według danych platformy Remobile.pl, w Warszawie aż 78 proc. budynków, maksymalnie pięcioletnich, ma certyfikat BREEAM, a 23 proc. — LEED. To oznacza, że wszystkie nowe nieruchomości biurowe mają co najmniej jedno zielone świadectwo.

Stopniowo popularność zdobywa także WELL Building Standard, który koncentruje się na zdrowiu i samopoczuciu najemców. Precertyfikat [pozwala na określenie certyfikatu jeszcze przed wybudowaniem obiektu— red.] WELL otrzymał już stołeczny wieżowiec Varso spółki HB Reavis. Deweloper stara sie o taki dokument także dla biurowca Burakowska 14, natomiast o certyfikat dla kompleksu Spark ubiega się spółka Skanska.

Fabryka oszczędności

Aż 62 proc. najemców polskich biur w najbliższych trzech latach będzie inwestowało w nowe technologie, w tym rozwiązania energooszczędne i takie, które pozwalają zaoferować pracownikom lepszą i bardziej funkcjonalną przestrzeń — wynika z danych CBRE.

— Certyfikacja budynku nie ogranicza się wyłącznie do rozwiązań stricte energooszczędnych, ale również funkcjonalnych i logistycznych. Co więcej, nowe rozwiązania będą bardziej niż dotychczas koncentrowały się na człowieku, a nie budynku, np. aplikacje nawigujące dla pracowników czy klientów są dziś obecne w co piątej firmie, tymczasem w przyszłości planuje w nie zainwestować niemal dwóch na trzech najemców. Warto też zauważyć, że coraz większa ich liczba — niezależnie od certyfikacji budynkowej — decyduje się na certyfikację swojej powierzchni — zwraca uwagę Kamil Tyszkiewicz, dyrektor regionalny w CBRE.

Zdaniem Idy Stankiewicz, dyrektora w JLL, najemcom nowoczesnych biurowców zależy na zapewnieniu wysokiego komfortu pracy, ale też osiągnięciu oszczędności, dzięki niskim opłatom eksploatacyjnym i kosztom mediów.

— Pomagają w tym dobrze zaprojektowana fasada, oświetlenie LED czy odpowiednie systemy zarządzania budynkiem, w tym klimatyzacją i wentylacją. Zastosowanie tych i innych rozwiązań z dziedziny zrównoważonego budownictwa to sytuacja win-win, wpływająca pozytywnie na budżet firmy, a przede wszystkim — samopoczucie użytkowników przestrzeni biurowej — tłumaczy Ida Stankiewicz.

Nie tylko papier

Zdaniem analityków, certyfikacja biurowców wpływa na tempo ich komercjalizacji.

— Trudno dziś sobie wyobrazić, by nowy budynek, który chce być konkurencyjny na rynku, nie miał certyfikatu potwierdzającego jego ekologiczny charakter. Wiele firm, szczególnie międzynarodowych korporacji dbających o politykę społecznej odpowiedzialności biznesu, już na początkowym etapie wyboru przyszłej lokalizacji zaznacza, że budynki muszą być certyfikowane. Firmy chcą być postrzegane jako dbające o środowisko, a więc wybór odpowiedniego biurowca jest dla nich elementem wpisującym się w szerszą politykę wizerunkową — mówi Dominik Reszetko, starszy konsultant w dziale powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy Savills.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu