Czytasz dzięki

W Chinach znów mocno wzrosło lewarowanie

opublikowano: 13-05-2020, 06:46

W pierwszym kwartale 2020 r. w Chinach znacznie wzrósł ogólny wskaźnik dźwigni, co wiązane jest ze złagodzeniem przez Pekin polityki monetarnej w celu wznowienia działalności gospodarki w warunkach pandemii koronawirusa.

Z danych przedstawionych przez tamtejszy bank centralny wynika, że rząd priorytetowo potraktował wspieranie wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale. Instytucja dodaje, że ożywienie wzrostu może pomóc ponownie ustabilizować ogólny wskaźnik dźwigni.

Juany
Zobacz więcej

Juany fot. Bloomberg

Ludowy Bank Chin (POBC) stwierdził, że odbicie dźwigni finansowej będzie tymczasowe i pomogło przedsiębiorstwom ponownie otworzyć się po wybuchu epidemii koronawirusa.

Chinom udało się ustabilizować wskaźnik dźwigni od 2017 r. i obniżyć go w 2018 r., gdy całkowite zadłużenie stanowiło 249 proc. PKB. Według PBOC, wskaźnik ten wzrósł o 5,7 punktu procentowego w 2019 r. Nie ujawniono jednak szczegółów dotyczących poziomu zadłużenia w pierwszym kwartale.

Pożyczki zaciągnięte w chińskim systemie bankowym wzrosły o 198,6 mld juanów do 2,61 bilionów juanów na koniec marca 2020 r. co stanowi 1,91 proc. ogółu kredytów. Wskaźnik złych kredytów był najwyższy od ponad dekady.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane