W czwartek Nasdaq nieznacznie spadł, Dow Jones wzrósł

opublikowano: 09-11-2001, 07:48

NOWY JORK (Reuters) - Czwartkowa sesja na amerykańskim rynku blue-chipów zakończyła się nieznaczną zwyżką, natomiast indeks spółek technologicznych Nasdaq zniżkował.

Powodem jest realizacja zysków przez inwestorów po wcześnieśniejszych wzrostach wywołanych czwartkową obniżką stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (ECB) o 50 punktów bazowych.

"Jesteśmy teraz świadkami prawdziwej realizacji zysków po dużej zwyżce. Wciąż jest pewna osób, nie wyłączając mnie, którzy dość sceptycznie podchodzą do tego, kiedy i w jakim stopniu odwróci się sytuacja gospodarcza na świecie" - powiedział James Volk z D.A. Davidson & Co.

Indeks Nasdaq, który w czasie sesji wzrósł nawet o 2,8 procent, ostatecznie zakończył sesję stratą na poziomie 0,53 procent i spadł do 1.827,77 punktu. Indeks Dow Jones natomiast wzrósł nieznacznie o 0,35 procent do 9.587,52 punktu.

Indeks Standard & Poor's utrzymał niewielkie zwyżki i zamknął sesję wzrostem o 0,25 procent do 1.118,54 punktu.

"Będziemy świadkami skumulowanego efektu cięć stóp. Uważam, że do końca roku będziemy mieli zwyżki na światowych giełdach" - powiedział David Holzer z Brean Murray & Co.

Po decyzji banków centralnych rosły akcje spółek sektora finansowego. Citigroup zyskał ostatecznie 50 centów zwyżkując do 48,60 dolara za akcję, a American Express wzrósł o 72 centy do 32,40 dolara.

"Banki centralne w Europie nareszcie zdały sobie sprawę z faktu, że zwalczanie recesji jest ważniejsze niż zwalczanie inflacji" - powiedział Edgar Peters z PanAgora Asset Management.

Producenci oprzyrządzowania komputerowego utrzymali nieznaczne zwyżki. Cisco Systems zakończył sesję wzrostem na poziomie 16 centów do 19,09 dolara za akcję, a Sun Microsystems zyskał 68 centów do 13,27 dolara.

Akcje firmy Enron, handlującej energią elektryczną, straciły natomiast 64 centy spadając do 8,41 dolara za akcję.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W czwartek Nasdaq nieznacznie spadł, Dow Jones wzrósł